| Cristian0eTc a întrebat:

Salut, vara asta vreau sa plec in vacanta cu familia in Bulgaria.
Ce hotel imi recomandati de pina la 250 euro de persoana, sejur 7 zile?

Si unde e mai frumos la Nisipurile de aur sau Sunny Beach?

Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Pentru mine, care am fost de 9 ori pe litoralul bulgaresc, iti recomand ALBENA.Am fost si in Nisipurile de Aur, Sunny Beach, Sveti Vlas, Obzor, Constantin si Elena.Mai departe nu ma duc,deoarece este prea mult de mers cu masina.
In Albena, am fost de mai multe ori:verdeata cata vrei, gasesti si discoteci, plaja curata, ingrijita, langa orice hotel ai alege, ti se asigura parcare gratuita(de fapt 6 leva,platiti la receptia hotelului),sezlong+umbrela la plaja,la unele hoteluri prinse in pretul cazarii, destul de convenabile, fata de pretul platit separat pentru ele.
Noi am fost la H COM, anul trecut, anul asta mergem la H Vita Park.Am platit 465 euro, cei drept cu EB, pentru 2 persoane, UAI, 2 sezlonguri+umbrela+2 saltele gratuit, la plaja/camera, camera standard, la inceputul lui iunie, pentru 9 nopti/10 zile.Noi cautam sa fie liniste si din acest motiv nu alegem hotelurile de pe plaja.
Daca vreti harmalaie,muzica tare,adica doar distractie,ar fi mai bine in Sunny Beach, decat in Nisipuri.
Anul acesta, se deschide si in Albena, un parc de distractii, AquaMania.

12 răspunsuri:
| euu2307 a răspuns:

Te-as sfatui sa mergi in Sunny Beach pentru ca statiunea e mai aproape de turci si sunt mai putini romani, dar si preturile sunt mai mari.Eu am fost cu agentia Infinity Travel, au tarife foarte bune. Poti cauta la ei pe site.Bafta.

| pietrean a răspuns:

Am vazut ca ai 15 ani.Asa ca, in functie de ce dorinte au parintii, poti sa accepti ideile mele.Probabil parintii doresc sa se odihneasca, dupa ce au muncit pe branci ca sa stranga un ban pentru concediu; poate tu vrei doar distractie, muzica tare.Asa ca, depinzi de ce au si ei nevoie!

| Cristian0eTc explică (pentru pietrean):

Dar din Sunny Beach sau Nisipurile de aur, Constantin si Elena care cel mai tare ti-a placut?
Ce hotel imi recomanzi la 250-270 euro/persoana

| pietrean a răspuns (pentru Cristian0eTc):

In Constantin si Elena am stat la H RUBIN(iti ofera toate conditiile).
In Sunny Beach,am stat la H BELLEVUE(nu mi-a placut piscina,in rest ok).
In Nisipuri,am sta la H VIVA,doar mancarea a fost foarte buna,iar la H EXCELSIOR,totul foarte bun,doar ca nu am avut sezlong+umbrela la plaja.
Dintre cele trei statiuni,as recomanda, prin prisma hotelurilor, statiunea Constantin si Elena(care are si un parc mare).Dar sunt preturile cam mari, acum, in 2014 din cauza tipului de masa(all inclusive premium).
Ca pret, depinde in ce perioada vrei sa mergi cu parintii, daca puteti lua cu EB(pana la 31.03. 2014),de cate stele este hotelul, de tipul de masa.
La o agentie, se poate cere, ca in functie de buget, sa va spuna ce hoteluri se potrivesc. Apoi cauti pe www.amfostacolo.ro,impresii despre hotelul recomandat.
Eu raman la parerea ca ALBENA, este cea mai avantajoasa oferta(totul asigurat), cu EB(eu am luat cu 25% la sfarsitul lui noiembrie 2013).

| Cristian0eTc explică (pentru pietrean):

Dar la Hotelul COM, cum a fost? (are un pret destul de accesibil, zi-mi despre tot te rog, mincare, conditii, sunt ceva distractii, (tobogane (am o sora mai mica ), nu neaparat cluburi, priveliste, cazare, mincare?

| pietrean a răspuns:

"Deservire" nu exista, deoarece te servesti tu singur, cu ce si cat vrei, mancare si bautura! In 2010, cand am fost,mancare era foarte buna si diversificata, puteai manca si pe plaja(avea un mic restaurant, un cort cu mese si scaune).Dar, scump:ar fi intre 59, 5-67 euro/noapte in plin sezon.Depasesti mult bugetul pentru o persoana!
Noi, la orice hotel am fost, nu am murit de foame, am gasit totdeuna ceva pe gustul nostru.Am fost si la hoteluri de 4 stele si de 3 stele.Am ajuns la concluzia, ca este mai bine la 3 decat la 4(la hotelurile de 4 stele, camerele erau mai mari si mai elegante, unele), chiar si mancarea a fost mai buna la hotelutile de 3 stele.

| Cristian0eTc explică (pentru pietrean):

Atunci la care hoteluri de 3 stele mincare e buna, si totul ok, (nu am buget prea mare)

| pietrean a răspuns (pentru Cristian0eTc):

Da! Noua ne-a placut:mancare buna,fructe diferite,bauturi alcoolice si racoritoare,cocktail-uri foarte bune, serviabili,tobogan si piscina pentru copii si adulti,discoteca pentru adulti,program distractiv pentru copii,multa,multa verdeata, camerele satisfacatoare, cu tv.
Acum, pretul de la agentia de la care iau eu, ar fi in sezon 42-44, 5 euro/noapte, fara EB. Daca se lua biletul din noiembrie, era EB 25%. Pretul pe noapte si EB depinde de la agentie la agentie.
Vezi fotografii si impresii, tot pe net, pe GOOGLE, tastand cuvintele hotel+com+fotografii+impresii

| Cristian0eTc explică (pentru pietrean):

Dar ceva mai accesibil, ai spus ca ai gasit hoteluri de 3 * la fel de bune ca si alea de 4*, poti sa imi dai un nume?

| pietrean a răspuns:

Early booking=un procent(30%-12%)reducere din pretul pe noapte.
Faptul ca "ati pierdut trenul" cu reducerile,daca mai vreti sa mergeti si in plin sezon(iulie-august),costa cam peste buget, chiar daca pentru surioara nu se plateste nimic.
Valoarea totala, pe care ti-am spus-o, este cu reducere, la inceputul lui iunie, sau sfarsitul lui septembrie.de asta este convenabil pretul.
Tot la o agentie este bine sa mearga parintii si acolo vedeti ce va ofera:pentru parinti+tine(ca ai 15 ani, platesti tot ca un adult, minus 20%, ca a treia persoana in camera), iar pentru surioara, depinde ce varsta are(pana in 2 ani, nu plateste nimic, daca e mai mare se mai face o reducere, in functie de varsta).

| Cristian0eTc explică (pentru pietrean):

Eu personal pot pleca doar la inceputul lui iulie si mai prind niste reduceri, dar ceva hoteluri de 3 * la fel de bune ca si alea de 4*, poti sa imi dai un nume?

| pietrean a răspuns (pentru Cristian0eTc):

Reduceri prinzi, un procent foarte mic(10%-12%),daca achiti pana la 30.04.2014.Depinde de agentie, de statiune.De asta am recomandat sa mearga cineva la o agentie de la voi si sa veda ce va ofera, in functie de cati bani dispuneti.Eu nu-ti pot recomanda un hotel,cu un anumit pret pe noapte,deoarece depinde de la agentie la agentie.
La inceputul lui iulie(se considera sezon plin),sunt scumpe preturile(dar si multa harmalaie,galagie).In celelalate statiuni,fata de Albena, se mai plateste si parcarea destul de mult in sezon, dar si in extrasezon, chiar daca va ofera un pret bun pe noapte.
Totul se calculeaza la agentia de turism:sa ceara parintii, valoarea totala a sejurului si cu taxa de statiune si parcarea(pe care o platiti separat la hotel).