| CASTRAVETE112 a întrebat:

Salutare!
Am fost primavara trecuta la Cheile Turzii.
La capatul traseului stateam pe marginea raului si am vazut un șarpe destul de mare care a intrat sub o piatra. Piatra era in apa. Probabil dedesubt era si aer fiindcă era la marginea râului.
Intrebarea e: ce apecie de șarpe e? Știți ce serpi traiesc acolo? Era galben-maroniu din cate am observat in acea secundă. Posibil sa fi fost o vipera berus?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Viperelor nu prea le place langa- si in apa. Lor le plac terenurile uscate, stancoase si se ascund sub pietre, unde este putin mai umed.
Tu probabil ai vazut un sarpe de apa, deseori gasibile langa rauri, parauri, lacuri sau chiar si in fantani.

Apropos,
"Raul" din Cheile Turzii este doar un parau, numit "Paraul Hasdate" si curge in raul "Aries" din apropiere (care traverseaza pe urma si orasul Turda.

2 răspunsuri:
| Iote a răspuns:

Sarpe de apa: http://www.animale-salbatice.ro/sarpele-de-apa-natrix-tessellata.html
In una din imagini, se vede cum inghite un peste.

| Geomire a răspuns:

Nu era vipera berus, era un șarpe de apa, neveninos, care se hrănește cu broaște, mormoloci, pești precum pastravi. Se gaseste aproape in toata Romania, mai puțin în Moldova.