| sebyha a întrebat:

Salutare!
am o intrebare cu privire la calatoria unui minor din Italia in Portugalia. Am facut procura la consulatul roman de la Roma si as vrea sa stiu daca procura/autorizatia trebuie tradusa

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legea romana cere, pentru minori, declaratie notariala (nu procura) de la ambii parinti si insotitor major numai pentru iesirea din Romania, nu si pentru calatoria dintr-o tara straina in alta, asa ca nu cred ca era nevoie de aceasta pentru plecarea din Italia in Portugalia.
Daca este nevoie, conform legii italiene sau portugheze, nu cred ca este nevoie de traducere, ambele tari sunt in UE.

| mihai69 a răspuns:

Ai pierdut vremea și banii aiurea.
Nu ai nevoie decât de o eventuală declarație tip (specifică fiecărei companii aeriene) în cazul că vei folosi transportul aerian. Altfel, e suficient pașaportul.