| Mihaita15 a întrebat:

Ce acte imi trebuie pentru a imi face un pasaport(din acela mai raspandit 5 ani electronic).Taxa se plateste acolo. Poza se face acolo.Trebuie sa ma plimb prin oras sau termin in cateva ore? Multumesc

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform HG nr.94/2006, cu modificările ulterioare, citez:
ART.5.(1) Cererile pentru eliberarea paşapoartelor simple se depun personal de cãtre solicitanţi, însoţite de urmãtoarele documente:
a) cartea de identitate, cartea de identitate provizorie sau, dupã caz, buletinul de identitate, aflate în termen de valabilitate, în original şi în fotocopie. Cartea de identitate provizorie trebuie însoţitã de certificatul de naştere, în original şi în fotocopie;
b) dovada achitãrii taxelor şi tarifelor de emitere a paşaportului, precum şi, dupã caz, a tarifului suplimentar pentru eliberarea paşaportului simplu în regim de urgenţã prevãzut de lege, completate pe numele titularului, în original;
c) paşaportul anterior, dacã acesta existã.
ART. 6.(1) Cererile pentru eliberarea paşapoartelor simple electronice se depun personal de cãtre solicitanţi, însoţite de documentele prevãzute la art. 5 alin. (1).
(2) La depunerea cererii, solicitantului i se preiau impresiunile digitale şi imaginea facialã."
Cat de repede il primesti depinde de aglomeratia de la serviciul pasapoarte. Se poate sa-l primesti in aceeasi zi, daca mergi cu actele de dimineata sau in cateva zile, o sa-ti spuna cand sa te prezinti pentru eliberarea pasaportului.