| daniSpeedy a întrebat:

Salutare!

De ce este mai bine ca partile sa fie orientate spre nord pentru a pastra cat mai multa zapada? Din moment ce soarele rasare la est si apune la vest, ma gandesc ca ar trebui sa fie la fel de multa umbra pe versantul nordic si vestic. Care ar fi explicatia?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"De ce este mai bine ca partiile sa fie orientate spre nord pentru a pastra cat mai mult zapada?"

bravo, vezi că știi? intebarea conține răspunsul

| daniSpeedy explică (pentru sierra1):

Incercam sa aflu explicatia fizica din spatele actestui fenomen. Aparent, are legatura cu inclinarea axiala a Pamantului, care genereaza si anotimpurile. Practic, din cauza inclinatiei de 23 de grade, versantul sudic al muntilor este mai "luminat" decat cel nordic, lucru valabil doar in emisfera nordica si doar iarna.

| sierra1 a răspuns (pentru daniSpeedy):

și-am apreciat răspunsul!