| Brunet_Bogdan_1994 a întrebat:

Salutare dragi prieteni, Bogdan ma numesc, doresc sa calatoresc de la Bucuresti - udine Italia, mentionez ca am masina pe benzina nu detin pasaport, as dori sa stau acolo cam 4-5 zile am gazda deja!
De la voi doresc sa imi datii cat mai multe detalii si sfaturi cei care ati mai facut acest drum, ce ruta imi puteti sugera, cum se face cu vama? daca ma opreste politia se poate baga 10-15 euro la talon ca sigur gaseste ei ceva!

16 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Baga tu 10-15 si apoi sa nu cumva sa bagi cateva sute.Ca amenda.

| Brunet_Bogdan_1994 explică (pentru darrio2007):

Eu mai merg in Bulgaria
cu masina cu marfa si... bulgaru cand te opreste asta vrea... si el 15-20 euro

| darrio2007 a răspuns (pentru Brunet_Bogdan_1994):

Mie-mi spui de bulgar!

| Brunet_Bogdan_1994 explică (pentru darrio2007):

Traieste clipa iti multumesc pentru sfaturi mi-ai fost de mare ajutor, voiam sa te intreb daca plec sambata la ora 4-5 dimineata ajung duminica seara la 23 nu?

| darrio2007 a răspuns (pentru Brunet_Bogdan_1994):

Nu-ti pot spune o ora anumita.Dar in functie de trafic, da poti ajunge in jur de ora 23 sau 0.00.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Brunet_Bogdan_1994):

Este bine sa te opresti cate 10 min la fiecare doua ore.Sa ai cateva sandwichuri la tine ca pe la restaurante nu stii ce mananci si pierzi mult timp.
Apoi cu burta plina te ia somnul.
Nu exagera cu cafeaua si energizantele.
Intre Ungaria si Slovenia sa respecti limitele de 80.
Sunt mai multe si mereu am gasit radar.
Eu merg o data la doua luni in interes de servici.
In rest cu 139 pe Gps nu se ia nimeni de tine pe autostrada.

| Brunet_Bogdan_1994 explică (pentru TrăieşteClipa):

Traieste clipa si cam cat ai cheltuit cu toate detaliile? adica motorina macare... poate si parcare? vorbesc de masina mica!

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Brunet_Bogdan_1994):

10 meleoane dus intors cu totul.
Ploiesti Brescia.
Udine este mai aproape.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Am Gpl dar consum 10-11%.

| Brunet_Bogdan_1994 explică (pentru TrăieşteClipa):

Nu stiu dc dar cred ca sub 350 euro cu totul plecat din Bucuresti nu scap tongue

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Brunet_Bogdan_1994):

Sunt 3000km dus intors carburant 800ron vignete 120 ron autostrada italieni de restul si doua cafele.

| Brunet_Bogdan_1994 explică (pentru TrăieşteClipa):

Eu vorbeam acum dor de drumul dus 1500 km big grin

| TrăieşteClipa a răspuns:

Ai nevoie doar de buletin.
Ideal este sa pleci sambata sau duminica ca este mai putin trafic de camioane.
Daca pleci dimineata la 4-5, seara la 23:00 esti la Udine.
Este util sa ai statie, pana la vama ai multe radare.
Ruta cea mai rapida este Bucuresti Sibiu Nadlac Budapesta Maribor Nova Goriza Udine.
In Ungaria si Slovenia ai nevoie de vigneta.
Minimul este 10 zile la unguri 7 la sloveni.
Sa faci plinul inainte sa iesi din tara.
La unguri nu alimentezi ca este scumpa.La sloveni este mai ieftina decat la noi.
Daca trebuie sa cumperi ceva la unguri cel mai bine folosesti cardul.
Daca platesti cu Euro iti fac un schimb de toata jena.

| AntoniSoulesOne a răspuns:

Mai bine fa-ti toate actele ok.

| Elena995 a răspuns:

Buna Bogdan, cea mai buna ruta e Romania, Ungaria, Solvenia Italia. Vama nu mai ai pentru ca sunt toate membre UE si vama a fost desfiintata. Problema cea mai mare o ai in Italia deoarece acolo politisti nu sunt corupti, poti sa le dai tu mii de euro ca daca talonul e expirat sau are ceva in neregula(gen ITP) iti opresc masina acolo pana nu platesti amenda care este super mare. Daca esti roman sau orice nationalitate a tarilor membre UE nu ai nevoie de pasaport ci doar de buletin. Acum depinde si cu ce masina mergi si unde este inmatriculata. Il Solvenia sunt oprite cel mai des dubitele. Totusi iti sugerez sa ai totul pus la punct altfel risti foarte mult, mai ales in Italia unde controalele sunt intense.

| mihai69 a răspuns (pentru Elena995):

Solvenia e o țară unde se produc mulți SOLVENți, nu?!?
===
On topic: ÎN NICIUN CAZ să nu încerci măcar să dai mită poliției - riști un dosar penal!
Vinieta la unguri și la sloveni e necesară doar în cazul că mergi pe autostradă! pe drumurile naționale NU e necesară. Dar drumul va dura cam dublu ca timp. Și automat, consumi mai mult, așadar nu iese de o economie, dimpotrivă.
La italieni, autostrada se plătește: primești un card când intri (vezi să intri pe porțile unde se dă card, nu pe cele destinate plății automate!) și la ieșire plătești în funcție de distanța parcursă.
Drumul te costă cam maximum 150 € pe benzină, vreo 9, 50 € vinieta la unguri (2975 HUF) și 15 € la sloveni. În Ungaria, fie plătești cu cardul, fie să ai dinainte bani schimbați în forinți. Vinieta ungurească poate fi cumpărată și din țară, fie online, fie de la benzinăriile MOL. Dacă mai pui vreo 25 de cheltuieli diverse, ajungi la 200. Poți și mai ieftin, dacă mergi pe consum minim (deci constant, fără exces de viteză etc.), fără cheltuieli suplimentare (băuturi, gustări, autostradă în Italia etc.).
Verifică pe cartea verde să fie inclusă Slovenia!
Vama se face doar la granița româno-maghiară, dar dacă nu duci cantități industriale de marfă (atenție la tutun și alcool! pe astea le verifică ungurii la sânge!), nu ai nicio grijă - spui simplu că nu ai nimic de declarat și gata.
Vezi și http://www.highwaymaps.eu/