| dcswalle a întrebat:

Salutare, stiti cumva daca Transalpina este deschis in acest sezon si daca poate fi accesat? (de la sibiu spre rasnov)

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Transalpina traversează Munții Parâng de la N la S fiind paralelă cu Valea Oltului și Valea Jiului, intre care se află, și leagă Localitatea Săliște din Jud. Sibiu de Localitatea Novaci din Jud. Gorj. Așadar, nici vorbă de Râșnov...
Pe Transalpina nu s-a circulat în niciun an înainte de luna mai. Șoseaua Transalpina se închide oficial la fel ca și Transfăgărășanul la data de 1 noiembrie.
Nu exista o data oficiala pentru deschiderea Transalpinei. Data când drumul devine practicabil variază de la an la an, în funcție de momentul când se topește zăpada. De obicei la peste 2000 de metri zăpada se topește la finalul lunii mai sau chiar începutul lunii iunie.
www.transalpina.biz/program.html

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inca nu este deschis. Din cit stiu eu, abia din iunie.