| Tokkiix a întrebat:

Salutare! Sunt momentan in Germania. Vreau sa calatoresc in America, dar nu am pasaport. Acuma intrebarea mea este...Pot sa imi fac pasaport in Germania sau trebuie sa ma duc inapoi in Romania?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti sa iti faci pasaport in Germania. Si iti poti lua si viza tot acolo

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti sa-ti faci pasaport la Consulatul sau Ambasada Romaniei din Germania. cauti pe internet una din ele, care-i mai apropiata de locatia ta, ii suni, faci programare si te duci acolo cu actele originale (certificat de nastere, casatorie, buletin si ce ti se ai cere).
Ca sa ajungi in America, dupa ce obtii pasaportul trebuie sa mergi la ceri VIZA TURISTICA americana, pe site-ul USA.

| relian a răspuns:

Daca ai domiciliu in Germania,legal vorbesc,atunci poti face pasaportul acolo la ambasada RO din Germania.
Vrei sa calatoresti in America cum?laughing Daca nu ai pasaport banui ca nici viza nu ai, adica nu banui, sigur nu ai viza, asa ca degeaba faci tu pasaport, no sa pleci nicaeri.
In America se merge cu viza ok?

| Tokkiix explică (pentru relian):

Thx captain obvious