| StrangeRun a întrebat:

Salutare TPU, maine trebuie sa ajung intr-o alta localitate cam 210KM de mers cu masina.
Recent am avut un accident mai grav(nu eram eu la volan) si cand ma gandesc ca maine plec la drum am o teama si o frica.
Astept niste sfaturi din partea voastra, o sa dau si funda la sfat-urile pe care le consider bune.
Mentionez ca nu sunt sofer sunt doar pasager.

2 răspunsuri:
| goldenbullet a răspuns:

Salut!happy Nu trebuie sa iti fie frica. Considera condusul ca pe munca ta sau postul tau de munca. Cu cat te gandesti mai mult la accidente, tamponari...cu atat o sa-ti fie mai frica si tot drumul te va urmari gandul acesta. Cine o sa conduca sa conduca cu atentie si totul va fi bine. Sper ca te-am ajutat si drum bun. Funda?happy

| alinuzzzzzzza a răspuns:

Iti recomand sa faci exercitii de respiratie atunci cand simti ca esti cuprins de teama. Adica sa inspiri adanc, cat numeri pana la 5, iti tii respiratia timp de 5 secunde, dupa care expiri. Si repeti de vreo 10 ori.
Din pacate, acest lucru te va linisti pe moment, de aceea iti recomand sa mergi la un psiholog, care te va ajuta sa treci peste anxietatea ta.