| oana6 a întrebat:

Salutare tuturor!
Peste cateva zile, urmeaza sa plec in Turcia, la Istanbul si cum tin neaparat sa vizitez Marele Bazar, ma intrebam cam ce ar merita sa cumperi de acolo. Am auzit de tot felul de lucruri (bijuterii, mirodenii etc.), dar vreau sa stiu de la cei care chiar au fost acolo, daca preturile sunt chiar mai mici decat cele din Romania. De altfel, tin neaparat sa cumpar o narghilea si deci vreau sa stiu daca merita sau nu (ma gandeam sa iau si aromele, carbunii, tot de acolo, e ok?)
Mersi tuturor!
Have a nice day! happy

Răspuns Câştigător
| cmm a răspuns:

Nu sunt chiar mici, depinde si cum stii sa negociezi, mirodenii poti lua din bazarul special de mirodenii, cam la 10 minute de mers pe jos de marele bazar, daca te intereseaza ceva anume, te poti tocmi, dar se prind repede la toate trucurile turistilor, poti lua narghilea, te uiti mai strambi din nas, dai jumate din cat cere asa intr-o doara, apoi pleci si daca iti place mai dai tu, mai lasa el.
haine de piele bune gasesti in marele bazar, dar nu te lua dupa samsarii care vor sa te duca la ateliere pe din dos, nu sunt modele noi nici calitatea pielii nu e grozava. daca te uiti bine prin bazar gasesti lucruri dragute dar tu dai de la inceput jumate din cat cer ei apoi negociezi. aurul nu e ieftin deloc, e mai bine sa iei de la noi, de la casele de amanet, sau daca iei cantitate mare poti scoate mai ieftin. eu am luat o gaina de piele tare draguta, cu 120 de dolari, lunga, bine facuta, dar din magazin din bazar, nu de pe stradute. totul depinde de ce vrei si cum te tocmesti, sa nu te arati interesat sa cumperi, sa fi degajat. la,, topta,, cum zic ei la en-gros, mai poti lua ceva mai ieftin, dar deschide fiecare pachet ca sunt si cu rebuturi. nu stiu cat stai, dar petrece mai mult pe strada, la obiective turistice, ca e un oras frumos. bafta!

3 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Un pistol sa-ti cumperi, se intorc hoti in tara si cu saracia asta numarul talharilor este in crestere.Am fost in bazar si atat de multe oferte incat nici nu stii ce mai vrei, dar bani sa ai si restul se rezolva. Drum bun.

| Andreea_1572 a răspuns:

Eu am fost in istanbul acum vreo 2 ani si preturile nu mi s-au parut foarte bune. Adica daca vrei sa cumperi ceva simbolic, ca amintire(o narghilea de exemplu, asa cum ai spus si tu)poti negocia cu vanzatorul(chiar in romana)si iti lasa la pret...winking. sincera sa fiu nu am intrebat si la magazinele de bijuterii pentru ca la ce preturi aveau afisate... mi-a pierit chefulbig grin. Oricum istanbulul merita vizitat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-au placut esarfele de matase de Bursa, cu motive traditionale. Insa sunt scumpe, iar pentru cele de calitate nu se lasa din pret. Costa cam 45 de dolari. Cu atat se cumpara si din magazine cu pret fix, cele de calitate sau marci turcesti mai respectate, ca Aker, Armine.
Mirodenii da, cum spunea cineva. In rest, in bazar gasesti ce se gaseste cam in toate bazarurile din tarile din Estul Mijlociu, tarabele din Maroc sau Nepal.
Se numeste globalizare.