| SSis a întrebat:

Saluttbig grin la toti am o intrebare daca se poate ^^ doresc sa plec in afara happy tata este in romania mama acolo :p am nevoie de procura sa pot pleca? doresc sa plec cu avionu cu unii din bunici daca am nevoie de procura! trebuie prin ambasada? cam cat timp ia sa ajunga din spania in romania procura :ps am 15 ani inca ceva nu pot sa plec cu unii din bunici fara procurahappy?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru plecarea ta in strainatate, insotita de bunic/a, ai nevoie de o declaratie pe proprie raspundere data de ambii parinti(amandoi o declaratie ori fiecare cate o declaratie), autentificata de un notar public ori de reprezentanta diplomatica din tara unde se gaseste tatal tau, prin care acestia declara ca sunt de acord cu plecarea ta in strainatate si indica un insotitor major, respectiv pe unul din bunicii tai. Fara aceasta/aceste declaratii nu te lasa sa iesi din tara. Succes si numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana la 18 ani ai nevoie de procura

| loredanna a răspuns:

Nu stiu cat dureaza o procura. dar cum zicea,, anonim,, pana la 18 ani ai nevoie de procura