| petalouda a întrebat:

Se poate face buletinul la ambasada din grecia?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul depinde daca este vorba de primul act de identitate ori de preschimbarea actului existent la terminarea perioadei de valabilitate. Cartea de identitate nu se face de ambasada ci de SCLEP de la locul de domiciliu. In functie de situatie sunt aplicabile prevederile OUG nr.97/2005, republicat in 2011, art.14, alin.6 sau 7, citez:
"(6) În situaţia cetãţenilor români care au domiciliul în România şi se aflã temporar în strãinãtate, eliberarea cãrţii de identitate se poate face prin intermediul altei persoane, pe bazã de procurã specialã, autentificatã la misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale României din ţara respectivã.
(7)Cetãţenii români aflaţi în strãinãtate pot depune cererea pentru eliberarea primului act de identitate împreunã cu documentele prevãzute de lege la misiunile diplomatice sau la oficiile consulare ale României din statul respectiv." Un An Nou Fericit si La Multi Ani!

5 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Cat pe ce eram sa-mi pierd buletinul si eram disperata daca imi pot face buletinul la consulatul din Salonic, desi cu noroc, l-am recuperat si cu toate ca am aflat asa cum a zis si DonCafe.

| VladimirPutin a răspuns:

Da

| Jameson a răspuns:

Nu, nu se poate face

| DonCafe a răspuns:

Mai pe scurt, daca ai buletinul expirat sau nu l-ai scos inca ambasada iti poate elibera doar un act pe care sa il folosesti pe post de buletin pentru a te intoarce in tara sa iti poti face altul.

| somna a răspuns:

Se poate face buletinu de intentitate la ambasada greciei fara sa mai plec an tara