| alexx102428 a întrebat:

Sibiu este un oras frumos? Argumentati raspunsurile Funda la cel mai bun raspuns primit

13 răspunsuri:
| TheCritic a răspuns:

Da, este un oras superb, unul dintre favoritele mele din Romania. Este un oras plin de cultura si incarcat istoric, un oras placut, un oras curat, un oras unde ai ce vizita. Numai bine!

| zurick a răspuns:

Cand am fost in el am fost uimita.
Cand am fost a doua oara am fost si mai uimita.
Poti sa-l vizitezi de cate ori vrei isi pastreaza frumusetea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am fost pe acolo. E frumusel el asa, dar muzeele sunt chiar cele mai plictisitoare chestii pe care le poti vizita acolo. Da o raita prin centru, dupa poti sa iei la pas si restul orasului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, l-am vizitat si este foarte ok! Mi-a placut muuult...https://www.google.ro/#psj=1&q=frumusetile+sibiului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@zurick are dreptate. Eu merg des si nu ma mai satur sa-l vad. Fiecare cladire este o mica opera de arta. Frumos, curat, civilizat. Nu vreau funda, vreau sa mergi si sa-l vizitezi. Ti s-au enumerat multe hoteluri. Dar daca vrei sa stai mai mult de o zi, exista pensiuni si chiar hosteluri ieftine si foarte curate.

| Danişor a răspuns:

Mie mi se pare ca sibiu este cel mai frumos oras pentru ca chiar daca acolo sunt case si vile stilate orasul nu si-a schimbat traditia. Funda?

| Braunion a răspuns:

Da, este un oras frumos si bine intretinut. Atata orasul cat si imprejurimile sunt superbe.
Pacat ca e un oras mic...

| ovidius a răspuns:

1. Are un farmec medieval: Podul Mincinoşilor
2. E plin de muzee şi clădiri istorice
3. În el locuiesc încă mulţi germani
4. Are în apropiere un muzeu al Satului Românesc.

| LivingLouder a răspuns:

Da este foarte frumos. Uite aici niste atractii turistice: http://www.sibiul.ro/turism/atractii-turistice-in-sibiu.html

| xXAlphaXx a răspuns:

Prin 2006 sau 2008 a fost Capitala Culturala Europeana!

| Galatz a răspuns:

Turism in Sibiu

Zona centrală
Strada Nicolae Bălcescu, fostă Cisnădiei, în germană Heltauergasse, principala zonă pietonală din centrul Sibiului.În anul 2007 Sibiul a fost Capitală Europeană a Culturii împreună cu orașul Luxemburg.

Sibiul și împrejurimile sale sunt una din cele mai vizitate zone din România. Centrul istoric este unul dintre cele mai bine păstrate locații istorice din țară. Multe din zidurile și sistemele de fortificații sunt menținute într-o stare foarte bună. Centrul istoric este în proces de a fi înscris în lista patrimoniului UNESCO.[necesită citare] În Sibiu se găsesc muzee care cuprind colecții de artă, pictură, arte decorative, antropologie, istorie, arheologie, istoria tehnologiei și științe naturale.

Orașul se află aproape de Munții Făgărașului – o destinație importantă pentru drumeții – și de stațiunea Păltiniș – o destinație pentru sporturile de iarnă. În zonă sunt multe biserici fortificate construite de coloniștii sași.

Hoteluri
Hoteluri în SibiuSunt peste 35 de hoteluri și pensiuni în Sibiu. Cele mai selecte sunt Ramada și Împăratul Romanilor, aflate în centrul orașului. Lanțul Continental deține 2 hoteluri în municipiu, unul dintre ele având brand-ul Continental Forum.

Hotel Hilton *****
Hotel Ramada Sibiu ****
Hotel Casa Luxemburg ***
Hotel Libra ****
Hotel Continental Forum ****
Hotel Casa Moraru ****
Hotel Ibis Sibiu ****
Hotel Împăratul Romanilor ***
Hotel Parc ***
Hotel Silva***
Hotel Am Ring***
Hotel Ana ***
Hotel Roberts ****
Hotel Golden Tulip Ana Tower ****
Casa Ivan***
Hotel Class***
Hotel Center (în construcție)

Obiective turistice
Muzee
Muzeul de Etnografie Universală "Franz Binder
Muzeul de Istorie Sibiu
Muzeul „Astra" din Sibiu
Muzeul de Istorie Naturală Sibiu
Muzeul de Istorie a Farmaciei din Sibiu
Muzeul de Etnografie și Artă Populară Săsească Emil Sigerus

Muzeul de Arme și Trofee de Vânătoare
Muzeul de locomotive cu aburi.

Lăcașuri de cult
Catedrala Ortodoxă din Sibiu (vedere laterală)
Vedere din turnul Bisericii EvangheliceÎn centrul orașului se găsesc o serie de lăcașuri istorice de cult:

Biserica Evanghelică Parohială (luterană) sec. XIV
Catedrala Ortodoxă 1906
Biserica și Complexul Ursulinelor (romano-catolică, în utilizarea parțială a greco-catolicilor) sec. XV
Biserica Romano-Catolică din Piața Mare 1726-1733
Biserica Franciscanilor de pe Strada Șelarilor (romano-catolică)
Biserica reformată (calvină) 1786
Biserica evanghelică "Johanniskirche" 1883
Biserica din Groapă (ortodoxă) 1788-1789
Biserica dintre Brazi (folosită de o parohie ortodoxă, revendicată de greco-catolici) 1788, prima biserică greco-catolică din Sibiu
Capela "Sf. Cruce" din Piața Gării (romano-catolică)
Sinagoga cultului mozaic 1888
În cele două sate de la porțile vechiului oraș, azi cartierele Turnișor și Gusterița, se află două biserici fortificate:

Biserica evanghelică din Turnișor (luterană) sec. XIII
Biserica evanghelică din Gușterița (luterană) sec. XIII
Alte clădiri și locuri[modificare]Pasajul Scărilor
Piața Mare
Piata Mica
Piata Albert Huet
Turnul Sfatului
Turnul Scariilor
Podul Minciunilor
Palatul Brukenthal
Casa Albastrǎ
Filarmonica - Sala Thalia
Zidul cetatii Sibiu
Catedrala Evanghelica Sibiu
Parcul Subarin

În împrejurimi[modificare]Lacul Bâlea
Cascada Bâlea
Păltiniș, Sibiu
Ocna Sibiului
Gura Râului, Sibiu
Rășinari, Sibiu
Piscină la Ocna Sibiului
Biserica Sf. Mihail din Cisnădioara
Transfăgărășan
Poiana Sibiului, Sibiu
Fântânele, Sibiu

Cultură[modificare]
Sibiu - Capitală Culturală 2007
Filarmonica de Stat din Sibiu - Sala ThaliaÎn Sibiu își au sediul: Teatrul Național „Radu Stanca", Filarmonica de Stat Sibiu, Teatrul pentru copii și tineret „Gong" și Teatrul de Balet Sibiu.

În fiecare primăvară în localitate are loc Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu (F.I.T.), considerat cel mai mare festival de teatru din sud-estul Europei. De asemenea, anual sunt organizate Festivalul de Artă Medievală, Festivalul de Artă Neconvențională „La Strada", Festivalul Internațional de Muzică Electronică și Artă Contemporană Transylvania Calling și Festivalul Internațional de Jazz Sibiu.

În afară de aceste festivaluri, au loc și alte evenimente culturale, precum diferite concerte de jazz, folk sau rock. Formația de (hard) rock Riff, înființată în anul 1970 de muzicianul Florin Grigoraș, este originară din Sibiu și, prin urmare, o parte dintre spectacolele trupei se desfășoară pe scenele din acest oraș. Cu o activitate de peste 40 de ani, Riff este a doua formație rock ca longevitate din România, după Phoenix din Timișoara.

În Sibiu există opt centre culturale: Centru Cultural Municipal, Centrul Cultural Județean, Centrul Cultural Studențesc, Centrul Cultural „Friederich Teutsch", Centrul Cultural al Academiei Trupelor de Uscat, Centrul Cultural German, Casa Ille-et-Vilaine, Centrul European de Poezie și Dialog Est-Vest), Asociația Scriitorilor și Asociația Artiștilor.

| iöиi a răspuns:

Daaa, am fost vara asta si l-am vizitat, mi-a placut la nebunie :X

| andreea25ani a răspuns:

Este un orasi din punctul meu de vedere mai frumos ca bucurestiul este curat si parca mai putina lume acolo este de vizitat si muzeul Brukenthal e super intr-un cuvant! fundita?