| George111111 a întrebat:

Stau la sat si recent s-a facut trotuar pe marginea carosabilului si un vecin tot parcheaza masina pe trotuar, iar eu eram cu bicicleta pe trotuar si i-am spus cu dragoste in suflet sa mute masina. Mi-a spus ca este trotuar pietonal si am noroc ca ma lasa el pe trotuar ca daca nu nu aveam voie sa circul cu bicicleta, dar nu este nici un semn sa interzica acest lucru sau o pista de biciclete pentru a circula pe ea. E corect?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu te pune cu proștii - apelează la poliție (deși...)

| NunuNini a răspuns:

Spune-i sa deschida un dictionar. Trotuar nu este echivalent cu parcare. Trotuarul este strict pentru pietoni. " mi-a spus ca este trotuar pietonal" deci stie ce este, dar nu stie ce inseamna "pietonal". Si nu iti face el o favoare ca te lasa pe trotuar. El poate primi amenda daca cineva cheama politia.
Din pacate, asta se intampla in mod curent in orase.

| Alexia1208 a răspuns:

Bună! Ii faci o poza la mașina și te duci la postul de poliție din sat. Nu exista nici un fel de indicator acolo care sa permită parcarea pe trotuar (exista un indicator albastru care permite sa te urci doar pe jumătate pe trotuar, deci un mic culoar pentru pietoni si biciclete tot există). De altfel parcarea pe trotuar este ilegală și amenda este mare. Spune-i sa lase ciocul mic și sa predea permisul dacă nu cunoaște legislația. De altfel dacă ai sub 14 ani nu ai voie sa circuli cu bicicleta pe șosea (drum public). Dacă ai 14 ani împliniți trebuie sa te supui normelor Codului Rutier, ceea ce nu este necesar pentru ca ești doar un copil și nu mergi tu pe șosea ca așa vrea vecinul tău ca sa își parcheze el mașina.
Situația e cu atât mai gravă dacă locuiești la strada principală. Dacă cineva ii ocolește mașina pe șosea și din întâmplare acel cineva e și copil și e lovit de vreo mașină, vecinul tău o sa aibă belele mari. Dacă ai un xerox acasă zic sa cauți tot ce ți-am scris mai sus și sa le subliniezi cu un textmarker și sa ii dai foile vecinului tău sa ia la cunoștință. Nu e drumul lui sa nu îți permită accesul.