| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva cateva exemple de munti vulcanici si de incretire din Europa?

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

De la noi de mai aproape: Oas-Gutai-Tibles si Calimani-Ghiurghiu-Harghita sunt lanturi de munti vulcanici, Rodnei, Ceahlau, Rarau sunt de incretire. Din Europa, Alpii sunt formati in mare parte prin incretire, iar Etna, Vezuviu, Santorini si n insule din Grecia sunt munti vulcanici. Islanda, care face si nu parte din Europa este formata tot prin vulcanism, dar daca Etna si ceilalti vulcani din Mediterana sunt formati in zone de subductie, Islanda si vulcanii sai sunt situati in zona de rift.