| Rares_Vasilescu_1997 a întrebat:

Stie cineva cum se peocedeaza pentru studenti la transportul cu trenurile CFR? Pentru gratuitate, mai trebuie sa trecem la casele de bilete?

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Normal ca trebuie sa treci. Dovedesti ca esti student si ti se da biletul de calatorie. Dar nu platesti. Pentru ca trebuie sa-l prezinti nașului in tren.

| mihai69 a răspuns:

@gretta - deși ai citat din pagina lor oficială, ai omis faptul că recent guvernul a dat o ordonanță de urgență (în paralel cu aia faimoasă care a scos lumea pe străzi) prin care se oferă transport feroviar gratuit studenților.
http://www.edu.ro/sites/default/files/OUG%20%20Nr_2_2017.pdf
(Art 4, al. 1)
On topic - așa cum au spus deja și ceilalți - trebuie să mergi pe la casa de bilete. O fi transportul gratuit, dar trebuie să ai bilet (altfel, CFR-ul nu poate deconta costul de la bugetul de stat).

| ălkjmhgf a răspuns:

Te duci la casa de bilete cu legitimația sau cu o adeverință de student şi cu buletinul, şi o să primeşti biletul gratis, nu cum spune persoana de mai sus.