| Ada1234 a întrebat:

Stiti cumva daca Baile Herculane sunt deschise si iarna? (Funda pentru. informatiile utilewinking )

Răspuns Câştigător
| AndreeaCdr a răspuns:

Din cate stiu eu, este deschis si iarna.

Pai, stațiune milenară este menționată sub denumirea „Ad aquas Herculis sacras ad Mediam".

Factorii naturali, sunt: climat de depresiune intramontană, cu influențe submediteraneene, sedativ-indiferent; ape minerale izotermale și hipertermale (38-60 °C), slab radioactive, hipotone, cu diferite compoziții chimice:

sulfuroase, clorurate, calcice, sodice;
clorurate, sodice, calcice;
oligominerale.

Posibilități de tratament: aerohelioterapie, băi termale, în bazin descoperit, băi termale sulfuroase și sărate, în vane și bazine acoperite; buvete pentru cură internă cu ape minerale, instalații de hidrotermoterapie (și saună), electroterapie, chinetoterapie, hidrochinetoterapie, în bazine; inhaloterapie; cură de teren. Din stațiune se pot face excursii la ruinele băilor romane, Peștera Hoților(Grota Haiducilor), Grota cu Aburi, Crucea alba, și altele.

Sper ca te-am ajutat! Numai bine.happy