| Mayar a întrebat:

Sunt mii de locuri care merita vizitate in Romania. Am internet, tastatura si degete, deci pot cauta. Nu asta e faza.
voi ce loc sau locuri de vizitat ati recomanda si la altii? sunt locuri comercializate si cunoscute, dar sunt multe inca neapreciate asa cum ar trebui.

Sigur stiti macar un loc pe care l-ati recomanda si la altii. Va ascult cu cea mai mare placere.

[ Nu suntem la Trivia/Amuzante, orice raspuns necorespunzator o sa fie sanctionat big grin ]

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Zona Campusel, langa pasul Jiu-Cerna. Specific: Valea Iarului, culmea Piule-Plesa, Valea Scorotei, cheile din zona Ciucevelor. Majoritatea sunt trasee nemarcate.
https://vimeo.com/97982708

11 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Roșia Montană. Cu toată mediatizarea, locul tot nu e vizitat pe cât ar merita. Iar zona e superbă; cascada „Chișătoarea", Dealul cu melci și multe alte locuri frumoase acolo, în Apuseni.

| Kaℓi a răspuns (pentru mihai69):

In apropiere e si lacul Geamana, un loc trist si impresionant.
https://www.google.ro/......ps?/search

| SkyPilot a răspuns:

Mai vrei?
Crovurile din Valea Cenei.
http://amfostacolo.ro/......_34178.htm
Nici aici nici la raspunsul meu precedent fotografiile nu reusesc sa captureze nici pe departe frumusetea locurilor.
Altceva:
Asezarile rupestre din Muntii Buzaului.
Culmea Buila-Vanturarita in Muntii Capatanei.

| Mayar explică (pentru SkyPilot):

Mersi

| SkyPilot a răspuns (pentru Mayar):

Pentru putin happy
Platoul carstic in sare Meledic, pe valea Slanicului in zona Buzaului.
Manastirea Bradu, Manastirea Ciolanu, Cetatea Berca in zona Buzaului (merg intr-o singura excursie).
Muzeul chihlimbarului de la Colti, Biserica rupestra de la Alunis in zona Buzaului (pe aceeasi vale).
Chiar cred ca ti-as putea da sute de locuri mai putin cunoscute happy

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Muntii Rodnei, Cetatea Carolina, Pestera Ursilor, Poiana Brasov, valea Oltului, Valiug-Crivaia, Baraj Bicaz (si Lacul Rosu), Vatra Dornei, Baile Govora, Transalpina, Transfagarasan, litoralul romanesc, etc.

| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

Undeva la munte, acolo sunt cele mai frumoase peisaje.
Mie la Vatra Dornei mi-a plăcut foarte mult si chiar merita să mergi.

| Lawliet14 a răspuns:

Secret, sanctioneaza-ma! In locurile alea o duc pe prietena-mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Castelul Iuliei Hasdeu
(au un ghid care vorbeste haios)
Herghelia de cai lipitani Sambata de Sus
Cetatea Sighisoara - Stiu ca e comercializata, dar este prea frumos acolo. Oamenii locuiesc in cetate, si casele ...sunt...diferite.
Podul Mincinosilor
Manastirea si Crucea Caraiman
Lacul Sfanta Ana
Piata Sfatului Sibiu
Cetatea si biserica fortificata de la Prejmer
Pentru iarna, statiunea Azuga
Castelul Corvinilor, care mie mi se pare cel mai frumos castel din Romania.
Cetatea bastionara Alba Carolina
Salina Turda

Si sunt mult mai multe, dar sunt comercializate.

| BiancaFGM a răspuns:

Salina-Turda... E foarte frumos si sanatos.