| mishimaaa a întrebat:

Sunt minora, plec din tara cu procura facuta pe o prietena care nu este cetatean roman - pe langa cazierul si pasaportul ei, de ce mai este nevoie pentru procura?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este procura ci o declaratie notariala autentica, data de ambii parinti, prin care isi dau acordul sa pleci in strainatate si indica drept insotitor major pe prietena ta.
Pentru declaratie parintii trebuie sa aiba toate datele tale si ale insotitorului, eventual copii de pe actul tau de identitate sau pasaport si de pe pasaportul prietenei. De cazierul prietenei este nevoie doar la iesirea din tara.

| mishimaaa explică (pentru Ioandelasal):

Si daca nu are rezidenta, este ok, nu?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru mishimaaa):

Unde sa aiba rezidenta?

| mishimaaa explică (pentru Ioandelasal):

In Romania, ea e italianca si traieste aici dar nu are rezidenta

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru mishimaaa):

Nu trebuie sa aiba rezidenta in Romania.