| travianulisa a întrebat:

Sunt roman si trebuie sa plec cu avionul pana in Londra. cu masina stiu ca pot sa trec granita numai cu buletinul dar pentru avion am nevoie si de pasaport european?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-are importanta cu ce calatoresti, daca treci numai prin tari membre UE, pentru acestea este valabila cartea de identitate.
P.S. Mereu mai uimeste pomenirea buletinului, buletine de identitate nu se mai emit din 2005 si cred ca multi nici n-au vazut cum arata.

3 răspunsuri:
| travianulisa explică (pentru Ioandelasal):

Carte de identitate... acelasi lucru cu denumire diferita, merci de raspuns

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru travianulisa):

Ambele sunt acte de identitate valabile in Romania dar, pentru calatoria in strainatate, este valabila doar CI.

| mihai69 a răspuns:

Cu cardul de identitate văd că te-ai lămurit. Dar de unde și până unde „pașaport EUROPEAN"?!? Pașaportul poate fi emis doar de un stat, nu de un continent, așadar ai putea călători acolo cu pașaport românesc, albanez sau oricare altul. Dar nu cu unul european, pentru că nu există așa ceva.