| camicaus a întrebat:

Sunt romanca casatorita cu cetatean spaniol si am NIE regim comunitar iar actele din romania atat buletinul cat si pasaportul le am expirate din 2008 cinestie ce acte am nevoie pentru a-mi face iar buletinul romanesc ca sa pot calatori in romania fara probleme. este urgent. va multumesc

6 răspunsuri:
lolita
| lolita a răspuns:

Si eu am ceiasi problema, de fapt am pierdut buletinul. mergi la consulat si intrebi ce-ti trebuie. cu NIE nu cred ca poti merge doarece nu are poza si prin uramare nu poti demonstra ca esti tu.

identitate
| identitate a răspuns:

Mergi la consulat cu actele expirate si poze si primesti un document de calatorie provizoriu valabil pentru o singura intrare(costa vreo 100 de euro). In Romania iti refaci actele.
P. S. Iti dau si daca nu ai nici un act in urma unui "interogatoriu".

| octavianpas a răspuns:

La evidenta populatiei va da toate relatiile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca poti venii cu NIE.
Dar de ce nu ai venit in 2008 sa ti le schimbi?

| Anca a răspuns:

Eu cred ca poti venii cu NIE .
Dar de ce nu ai venit in 2008 sa ti le schimbi ?

| Altu a răspuns:

Adresa'ti'va ambasadei/unui consulat daca sunteti in Spania.