| anonim_4396 a întrebat:

Trebuie sa plec in Franta, dar nu stiu acolo engleza se vorbeste?

15 răspunsuri:
| Slavian a răspuns:

Peste tot se vorbeste engleza.

| Heath a răspuns:

In Franta se vorbeste... franceza.

| myha_8968 a răspuns:

Francezawinking

| BiscuiteCuCiocolataa a răspuns:

Din cat am auzit eu da. si o prietena de-a mea cand o mers in Franta o vorbit engleza doar ca aia is cam batuti in cap si nu prea vb engleza doar in franceza dar cred ca poti vb si in engleza... big grinbig grin: sper ca ti-am fost de folos

| BiscuiteCuCiocolataa a răspuns:

Din cat am auzit eu da . si o prietena dea mea cand o mers in Franta o vorbit engleza doar ca aia is cam batuti in cap si nu prea vb engleza doar in franceza dar cred ca poti vb si in engleza ... big grinbig grin: sper ca ti-am fost de folos

| SharlenaGeorgiana a răspuns:

Da, se vorbeste, dar iti dai seama ca nu toti vorbesc pentru ca franceza este limba de baza:phappy

| SharlenaGeorgiana a răspuns:

Da, se vorbeste, dar iti dai seama ca nu toti vorbesc pentru ca limba de baza este francezahappy

| Catalion a răspuns:

In Franta se vorbeste franceza, doar e logic.

| ღ♥ღuLyღ♥ღ a răspuns:

Nasii mei au fost in Franta si au zis ca francezi vorbesc foarte rar engleza, insista sa vorbeasca franceza. Exact cum a zis Carina. O sa te descurici tu, stai linistitaoh go on. Si eu imi faceam griji cand am plecat in Bulgaria, dar m-am descuracat.
Calatorie placuta!

| anad a răspuns:

Da, cel putin la nivel de conversatie, stiu engleza. Sigur ai sa reusesti sa comunici cu ei si sa te simti bine.

| alexcurcean a răspuns:

Engleza se vorbeste i orice tara din lume, pentru ca este o limba internationala, numai ca in australia, americacanda se vorbeste cu alte accente nu ca in U. K.

| N_9535 a răspuns:

In general ei nu accepta sa vorbeasca engleza din cauza conflitelor dintre marea britanie si franta dar sunt si care mai au habar de englezawinking, dar se intampla ca ei sa stie engleza si sa nu vrea sa-ti vorbeasca decat franceza :-s

| claudiea79 a răspuns:

Acolo se vorbeste doar franceza...République française
Republica Franceză

Drapel Stemă

Deviză: Libertate, Egalitate, Fraternitate
(Liberté, Egalité, Fraternité în franceză)
Imn naţional: La Marseillaise

Capitală Paris
48°51′39″N 02°20′43″E / 48. 86083, 2. 34528
Oraş principal Paris
Limba oficială Franceza
Sistem politic Republică
- Preşedinte Nicolas Sarkozy
- Primul-Ministru François Fillon
Independenţă 843
Membru UE din 25 martie 1957
Suprafaţă
- Total 674. 843 km² km² (Locul 42)
- Apă yin yang 0, 24%
Populaţie
- {{{an}}} 62. 662. 842 loc. (Locul 20)
- Densitate 92, 86/km² loc./km² ({{{Densitate-loc}}})
PIB {{{PIB_PPC_an}}}
- Total $$2086 miliarde[1] (Locul 7º)
- Per capita $$33. 334[1]
IDU (2006) 0, 952 (10) – înalt
Monedă Euro (EUR)1
({{{Monedă-ISO}}})
Fus orar UTC+12
Zi naţională {{{Zi-naţională}}}
Domeniu Internet. fr. eu3
Prefix telefonic ++33
1În Colectivităţile de peste mări, din Oceanul Pacific şi în Noua Caledonie este utilizat Francul CFP
2doar în Franţa metropolitană
3În plus faţă de domeniul. fr alte domenii de nivel superior sunt utilizate în departamentele şi colectivităţile de peste mări franceze:. re,. mq,. gp,. tf,. nc,. pf,. wf,. pm,. gf şi .yt.De asemenea domeniul. eu este folosit împreună cu ceilalţi membri ai Uniunii Europene
4Până în 1999:Franc francez

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se vorbeste Frangleza!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da