| Mihaita15 a întrebat:

Trebuie sa zbor cu avionul pentru prima oara si nu stiu multe.Cand comanzi online, comazi biletul si il tragi la o imprimanta? Cand faci checkinul primesti alt bilet de tras la imprimanta? Ce e ala boarding pass sau ce e ala tichet de imbarcare de unde le iau? Mie putin frica sa dau comanda online poate pierd bani ca nu am facut ceva bine

15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Primul pas e sa cumperi biletul online, cel mai bine, direct de pe site ul companiei aeriene cu care vrei sa zobri.

Cand iti da voie sa faci check in ul (30 zile, 10 zile, 1 zi depinde de companie) iti faci check in si obtii biletele pe care le printezi sau le folosesti electronic direct de pe telefon.

Bording pass ul sau tichetul de imbracare e ceea ce obtii dupa check in. Si nu, la check in nu primest alt bilet decat atunci cand ai cumparat. La cumparare nu primesti niciun bilet, doar confirmarea rezervarii si platii.

Check in ul il poti face si direct in aeroport la ghiseu dar asta doar pentru companiile de linie. Companiile low cost taxeaza serios de tot check in ul la ghiseu asa ca trebuie facut online.

Banii ii pierzi doar daca nu te mai prezinti la aeroport in ziua zborului.

| Roxin a răspuns:

Intra pe site, cauta zborul, introduci datele, faci plata iar dupa plata, poti face check-in. Pe mail oricum primesti confirmarea platii si chitanta iar check-in il scoti la imprimanta. Cu ala te prezinti la ghiseul de check-in si acolo primesti boarding pass sau cartea de imbarcare.
Pe site ai toate instructiunile necesare si e practic usor deductibil ce pas urmeaza. Doar sa completezi cu atentie datele. Numele sa fie ca in documentul de identitate, data nasterii, CNP si tot ce ti se cere.

| Mihaita15 explică (pentru Roxin):

La wizz scrie ca cu doua zile, nu pot mai repede.Deci biletul de avion e cel ce il primesc din aeroport.Checkinul e cat o foaia A4?

| Roxin a răspuns (pentru Mihaita15):

Important e sa nu il faci in aeroport, asta e ideea ca sa nu il platesti.
Biletul e ceea ce cumperi tu, in aerport primesti cartea de imbarcare ca sa treci prin security, vama, imbarcare. Check-in da, e cat foaia A4 si are un fel de cod de bare pe el cand il scoti. Daca ai nevoie de ajutor, scrie-mi in privat.

| suntserios a răspuns (pentru Roxin):

Realizezi ca ceea ce scoate el la imprimanta in urma check in ului e acelasi lucru cu boarding pass si nu mai are nevoie de nimic de la ghiseu

| Roxin a răspuns (pentru suntserios):

Tu te imbarci cu check-in? Sau treci prin security cu check-in? Interesant... inseamna ca aia la ghiseu stau degeaba.

| suntserios a răspuns (pentru Roxin):

Da, ma imbarc cu foaie rezultata in urma check in ului. Cand nu am bagaj pe cala nici nu ma intereseaza ce fac aia la ghiseu, ma duc direct la security check. De multe ori nici macar nu imi mai printez biletul, il folosesc electronic

| Roxin a răspuns (pentru suntserios):

Nu stim daca omul are bagaj sau nu. Banuiesc ca totusi are. happy

| suntserios a răspuns (pentru Roxin):

Si daca are, tot nu mai are nevoie de alt bilet de la ghiseu atat timp cat il are pe cel scos la imprimanta

| Roxin a răspuns (pentru suntserios):

Eu n-as miza pe asta. Am ceva zboruri la activ si m-am lovit de situatia asta. Si in plus, strica sa treaca pe la ghiseu pentru mai multa siguranta? E prima data cand zboara.
Ti-as atasa cartile de imbarcare de la fiecare zbor pe care l-am avut...informativ, evident. happy

| suntserios a răspuns (pentru Roxin):

Eu am 30 zboruri la activ, chiar le am numarat zilele trecute, si niciodata in lumea asta nu m-a intrebat nimeni de ce am biletul scos la imprimanta si nu luat de la ghiseu.

si am zburat si cu wizz, si cu Tarom si cu Klm si cu AirFrance si cu SwissAir si cu British Airways si cu Virgin Airlines si cu Delta si cu United Airlines si cu Austrian Airlines si cu RyanAir si cu EasyJet si cu LOT

| Roxin a răspuns (pentru suntserios):

Inteleg ca tu nu mai treci pe la ghiseu, ai sau nu ai bagaj. Direct la security si hopa sus in avion. Nice one!

| suntserios a răspuns (pentru Roxin):

Daca am bagaj, trec pe la ghiseu sa fac drop off la bagaje.

Dar cum sunt aeroporturi (gen ala din Amsterdam) unde iti faci drop singur la bagaj nu mai ai nicio treaba cu nimeni nici in cazul ala.

La zboruri interne gen Iasi-Bucuresti cand nu am bagaj nu mai trec pe la niciun ghiseu

| Roxin a răspuns (pentru suntserios):

Vorbim de Wizz si Otopeni, totusi...
Si repet, nu strica sa treaca pe la ghiseu.

| Mihaita15 explică (pentru Roxin):

Un ghiozdan