| Anon03 a întrebat:

Un minor in varsta de 16 ani fara 2 luni are voie sa circule cu trenul singur? Sau trebuie acordul parintilor. Si aceeasi intrebare in legatura cu cazarea la o pensiune sau ceva de genul... legal se poate caza pe numele lui?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De circulat poti, de exemplu cand faci naveta la scoala sau mergi sa-ti vizitezi bunicii.
Pentru cazare la hotel sau pensiune trebuie sa ai acordul parintilor, sa mergi cu insotitor.

| Nevroza a răspuns:

De ce sa nu aibe voie odata ce ai buletin. Dai datele de acolo, eu care stau la camin din clasa a 10 fara parinti si m-a primit.

| PuntIle a răspuns:

Da ai voie si la cazare depinde daca vrea aia sau poate sa te treaca pe numele partintilor gen. nu stiu sigur suna si vezi.