| LBTN a întrebat:

Una dintre colegele mele, care e moldoveanca, pleaca in Spania cu bursa erasmus. Aveti idee ce acte ii trebuie pentru viza de sedere? Multumesc

Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

Copy-paste de pe site-ul Ambasadei Spaniei:

"Incepând cu data de 28 aprilie 2014 cetatenii Republicii Moldova posesori ai unui pasaport biometric nu mai au nevoie de viza de scurta sedere pentru a intra în Spania."

"Cetatenii straini care doresc sa stea in Spania pentru a studia sau a continua studiile, sa desfasoare studii de cercetare sau pregatire, practica fara remuneratie, sa participe la schimb de elevi sau sa faca servicii de voluntariat, vor trebui sa obtina o viza care va include autorizatia initiala de sedere in Spania. Cu toate acestea, nationalii din anumite tari sunt scutiti de viza daca durata de sedere in Spania nu depaseste trei luni."

"Daca durata autorizata de sedere depaseste sase luni, cetatenii straini care au o viza pentru a studia sau a continua studiile, pentru a desfasura studii de cercetare sau pregatire, practica fara remuneratie, schimb de elevi sau servicii de voluntariat, vor trebui sa solicite, in termen de o luna de la intrarea in Spania, permisul de student strain de la Biroul pentru Straini sau Comisariatul de Politie corespunzator."

Concluzii:
- ca sa plece in Spania, nu are nevoie decat de pasaport biometric.
- la sosirea in Spania, trebuie sa se prezinte, in termen de o luna, la Biroul pentru Straini sau la Politie, cu acte care dovedesc ca se afla in Spania pentru studii (o hartie de la universitatea unde studiaza ar trebui sa fie suficient) si sa obtina permisul pentru student strain (care ii acorda drept de rezidenta pe teritoriul Spaniei).

| LBTN explică (pentru JackR):

Asta am gasit si eu. Are pasaport biometric, dar ea sta 5 luni. De asta ii trebuie viza.

| JackR a răspuns (pentru LBTN):

Ca sa intre in Spania nu-i trebuie viza. Permisul de student starin ii acorda drept de rezidenta. Daca vrea neaparat viza de studii, se duce cu pasaportul si actele care dovedesc ca are o bursa Erasmus (scrisoarea de acceptare in programul Erasmus, de la universitatea spaniola) la orice birou consular al Spaniei.

5 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Nu are nevoie de viza in Spania, merge cu buletinul. Daca are nevoie de ajutor lasati internetul si verificati cu departamentul de relatii internationale al universtitatii sau cu filiala locala ESN (Erasmus Student Network).

| LBTN explică (pentru RoCkKiD):

Are nevoie de viza, pentru ca e din Rep. Moldova. M.am uitat pe mai multe siteuri si nu am gasit.

| francut a răspuns (pentru RoCkKiD):

Eronat! Rep. Moldova nu este membru UE si nu poate merge doar cu buletinul. Are nevoie de pasaport si de viza.