| AC4S4 a întrebat:

Unde ati mers sau unde va ganditi sa mergeti pentru concediu anul asta?

Daca ati avut concediul deja, cum vi s-a parut sectorul turismului in Romania? Scump, ieftin, pregatit, nepregatit?

9 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Va fi episodul doi. Cu sotioara la brat, ma voi indrepta, ca de obicei in fiecare an, spre Costinesti.
Primul episod a fost un drum de 4 zile din Bucuresti pana in Timisoara, cu Amanta ☺. "Amanta" e bicla mea, i-am pus numele asta fiindca cel mai adesea cand sunt cu ea nu sunt cu sotia ☺.
Cred ca a fost OK. In Valcea am stat pentru 40 de lei la hostel, in super conditii, la fel anul trecut, in apartament (dormitor, baie, bucatarie, living), tot conditii super, la Sebes, Alba, cu doar 100 de lei. Eu zic ca turismul incepe sa mearga, insa mai e mult de lucru la asta, ca sa gasesti ceva bun, trebuie sa cauti bine.
Si inca ceva, si asta e un minus. Cind mergi in trecere, cum adesea fac eu cu bicla, te-ai multumi sa ai doar un pat unde sa dormi, astfel ca un camping cu casute ar fi ideal (situat in natura si preturi mici). Sunt multe campinguri in tara. Tragedia e insa ca nu sunt cunoscute, nu apar pe net sau Google. Adica, simplu spus, nu se face reclama, nu se promoveaza, si sunt sigur ca nu e singurul capitol din domeniul turismului care are de suferit.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nicăieri. Nu merita efortul si riscul anul asta.

| RxTx a răspuns (pentru suntserios):

Eu sunt un om care la fiecare 3 zile fac 1000 de Km in medie
ajung in toate orasele din toara acesta si nu numai
eu sunt trimis de patronii mei sa repar echipamente pentru tehnica detara
daca ar exista vreo chestie sigur s-ar fi luat la mine de zeci de ori pana acum tinand cont ca macar o data la 3 zile de cand a inceput schizofrenia paranoia eu am intrat intr-un cabilent de tehnica dentara si am pus mana pe toate echipamentele chiar si ne desinfectate cum trebuie pentru ca nimeni nu sta sa curete de nota 10 cand vine omul de la service care poate trebuie sa puna mana si pe cele mai mizerabile chestii chiar si cu sange infectie
asa ca daca exista ceva eram primul care as fi avut

| suntserios a răspuns (pentru RxTx):

Spamezi de vreo săptămână TPU cu povestile tale. Nu am rabdare sa citesc. Daca vrei sa zici ceva fa-o concret si la obiect.

| Frank51 a răspuns:

Doar o data in viata mea am reusit sa am timpul liber necesar pentru concediu si am fost in Grecia.
Daca ar fi sa aleg ceva in Romania, as merge la munte indiferent de diferentele de pret(care si asa sunt neglijabile).

| Sofer a răspuns:

La mare am fost. Urmează transalpina și Transfăgărășan.

| Panamax a răspuns:

Am fost la Mamaia.Am de gand sa mai dau o tura saptamana viitoare sau cealalta.

| RxTx a răspuns:

Am fost la Eforie Nord si a fost ok, Am fost la Baia Mare lacul albastr si mancarea cazarea in zona foarte scumpa dar si privelisti, am mai fost pe la Sovata Odorheiul Secuiesc oameni cam rai reci dar peisaje superbe gasesti alimentari normale poti sa manaci de la shaorma asa ca merge nu e scump,
Am fost si pe la Oradea merita sa vizitezi targul de vechituri OCICO in weekend gasesti lucruri foate ieftine adidasi originali la 20 lei orga mare adevarata la 100 lei calculatoare laptop-uri i5 la 250 lei, masini aututurisme, vechituri tablouri telefoane, icoane, chestii vechi scule obiecte de arta si artizanat,
Am ami fost la năvodari cam nu au dusuri si wc-uri dar in rest am stat cu cortul si a fost ok.

AM FOST LA ODESA SI MANCAREA LA 1/3 din pretul din Romania
bautura din cuba rom bere ieftine rau de tot nu iti vine sa crezi
o sticla de 250militri de ROM HAVANA adus din cuba 3 lei romanesti
o sticla de votka buna rau de tot distilata de 5 ori de la care nu iti vine rau de 750mililitri 9 lei romanesti
bere 2 lei pe plaja
sezlonmg 5 lei toata ziua cu umbrela cu tot
cazare la hotel de 4 stele 90 lei / persoana dar era cu aer conditionat exista hotel si de 45 lei / persoana si avea doar 2 stele
iti dai seama chiar pe plaja sa dai 45 lei pe cazare la hotel de 2 sstele.
Mancarea la impinge tava la cantina hotelului si asa in general prin odesa nu te costa mai mult de 20 lei romanesti sa iti umpli burta sa crapi de mancare buna multa si ieftina
de exemplu o ciorba + 2 halbe bere + 500 grame de kaizer copt la gratar pe plaja 20 lei.

sau alt meniu coaste afumate tinute in sos cu miere de albine si usturoi facute la gratar + 2 halbe bere + paste cu sunca presata si cascaval tot 20 lei

Sau pizza pentru 5 persoane spuneau ei o pizza carnivora mare de 40 cm cu blat gros cu mult salam cascaval si bacon pe ea care in Romania ar costa aproximativ 70 lei in Odesa am dat pe ea dar 25 lei romanesti.

Comediile in Romania sa dai copii sa te dai in masinute costa 5 lei sau 10 lei in satul de vacanta
IN ODESA COSTA 2 LEI aceleasi comedii

Berea la terase in odesa costa maxim 4 lei romanesti
in Romania costa si 10 lei

AM CUNOSCUT ȘI O FATA FRUMOASĂ RĂU DE TOT CARE A STAT CU MINE 24 ORE ȘÎ MI-A CERUT DOAR 15$ nu șțiu pentru ce pentru timpul acordat pentru ea pentru ceva acolo oricum mi-sa părut extrarodinar de puțin!
Cât atr vrea o româncă ca să fie iubita ta pentru 24 ore și să nu comenteze și să îți facă toate plăcerile!?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

10 zile la mare