| anonim_4396 a întrebat:

Uneori ma intreb ce cred strainii despre romania. ce mi-a "placut" mie e ca atunci cand am cautat pe google imagini : europe, romania, iasi a doua imagine era cu niste rommi care scuipau seminte pe strada...

Răspuns Câştigător
| Zole a răspuns:

Te corectez, poate ce cred despre romani care sunt confundati cu rromi sau tzigani nu stiu cei mai aparam atat ca rromi ca nu stiu ce.
Eu zic ca tara e super ok adica avem si munte si mare da oamenii care traiesc aici (romani) o distrug incet incet.
Ne cred hoti, au plecat tzigani in Italia la furat si iau expluzat inapoi in Romania, si din franta iau expluzat inapoi in Romania.
Faza este ca noi roamanii am fost destul de prosti sai primim in tara ca iti zic sigur ei nu sau nascut aici la inceput.

2 răspunsuri:
| pink10 a răspuns:

Sincer, numai sunt in Romania de ceva vreme si strainii nu au deloc o parere buna despre noi laughing Multi nici macar nu stiu de Romania si daca stiu, ne cunosc de la Tv, drept hoti, rromi...ect...
In princiupiu, Romania e egala cu 0 in Eurpoa si mai ales in toata lumea :-J Din pacate...

| Ambassaderåd a răspuns:

Salut! Lucrez intr-o institutie dintr-o tara in care am diferite nationalitati. scotieni, germani, turci, sud. africani, sårbi, philipinezi. si chiar nu am auzit pareri proste despre noi. Ca daca ai sta pe ganduri cam ce au facut romanii referitor la natia noastra. sunt unele lucruri pe care nici nu le stii/u ei sau noi. De pilda pixu sau compu' si altele. Insa sunt inca uimit ca fusesem o data sa imi fac un abonament la o retea de telefonie mobila si i-am dat vanzatorului pasaportul si intreba: Este Romania in U.E? sau exista acesta tara? dar daca stai sa ai asculti chiar te apuca nervii plus de asta unii stiu de Ceausescu. Asta chiar nu m-a uimit laughing caci chiar si dupa moartea lui inca mai este pomenit. Dupa cum zic si unii/ unele natii suntem catalogati ca rromi, rromi, -ciorditori-, dar si lucruri bune ca muncitori, destepti, harnici si descurcareti in orice. Da iubesc Romania ca taaaaara! dar nu si cine o conduce asta fiind logic caci de asta am plecat. sad