| anonim_4396 a întrebat:

URGENT! Buna TPU, luna asta am sansa sa plec intr-o mini vacanta la matusa mea din Italia, faza e ca am 17 ani, se poate face o anumita procura sa trec granita singura sau cu verisoara mea care are 18 ani impliniti? astept raspunsuri cat mai multe, va multumesc!

Răspuns Câştigător
| nigearares a răspuns:

salut trebuiesa semneze parinti tai pentru tine sau nu din ei iti trebuie imputernicire happy

| anonim_4396 explică (pentru nigearares):

Aha, deci daca semneaza parintii procura respectiva pot pleca singura?

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Www.politiadefrontiera.ro
===
Minorii cetateni romani pot calatori in strainatate numai insotiti, cu acordul parintilor ori al reprezentantilor legali, in baza articolului 2 alin. 2 din Legea nr. 248/2005 privind regimul liberei circulatii a cetatenilor romani in strainatate.
===
Tu va trebui să ai asupra ta o declarație notarială a AMBILOR tăi părinți care să declare că îți permit să ieși din țară însoțită de ___ (numele verișoarei), pe perioada ___, pentru a merge la ___ (destinația). Iar verișoara are nevoie de o adeverință de cazier valabilă.