| SingleForOne a întrebat:

Va fi oraşul New York inundat de ape pe viitor? Daca da, cam de când ar începe? Și cam cât de adânc va fi sub inundat?
Răspundeți doar dacă v-ați documentat, vă rog.

Răspuns Câştigător
| SingleForOne explică:

Am pus mai sus link-ul de la NOAA, agenția oficială americană care se ocupă cu oceanografia. De fiecare dată când dai click pe link, îți afișează nivelul mareei la New York pentru următoarele 24 de ore. Îl mai pun o dată și aici:

https://tidesandcurrents.noaa.gov/......tions.html

În momentele de maxim, cum ar fi pe 18 aprilie la miezul nopții, mareea atinge 4, 5 feet (picioare) iar asta înseamnă cam 1, 35 metri. Deci, când tu ai de două ori pe zi o creștere a apei de 1 metru și 35 de centimetri la New York, cu ce crezi că o să te afecteze dacă în următorii 100 de ani nivelul mediu al mării ar mai crește cu 30 de centimetri?

Foarte probabil, nu va crește nici măcar cu ăștia 30 de centimetri. De prin 2010 încoace tendința de răcire a climei e evidentă, în special în America de Nord. După studiile cele mai recente, urmează 3 cicluri de activitate solară foarte redusă, ceea ce înseamnă 33 de ani de răcire a climei. Cea mai sinistră perspectivă ar fi ca prin 2035 să înghețe din nou Tamisa și Rinul în fiecare iarnă, la fel cum înghețau în anii 1700. Asta nu înseamnă în niciun caz creșterea nivelului mării, asta înseamnă scăderea nivelului mării, deci nu riști nimic în următoarea sută de ani.

Familia Obama tocmai și-a cumpărat în decembrie 2020 o casă de 12 milioane de dolari și 30 de acri de teren (cam 12 hectare) chiar la malul Atlanticului, pe Martha's Vineyard. Chiar crezi că au dat 12 milioane de dolari fiindcă se așteaptă să le intre Atlanticul în casă? Poveștile cu inundarea New York-ului sunt pentru plătitorii de taxe, nu pentru șmecherii care trăiesc din bani publici.

https://www.homesandgardens.com/......s-vineyard

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cine crezi ca poate sa prevada asa ceva? Doar mama Omida. Si ea a murit fara sa stie cand va muri. Maine se poate produce un cataclism si murim toti, Doamne fereste!

| romeo78 a răspuns:

Toate orașele mici sau mari vor fi la un moment dat evacuate din cauza creșterii nivelului apelor.
Creșterea nivelului apelor se produce datorită faptului că polii pământului se încălzesc, iar apa stocată sub formă de gheață începe să se topească și astfel încet începe să crească nivelul oceanelor, mărilor.
Nu uitați că în România, orașele de pe coasta Mării Negre au fost inundate, strămutate.
E un proces ireversibil în contextul în care nu mai există vechile anotimpuri de acum 50-100 de ani în urmă.

Răspuns utilizator avertizat
| romeo78 a răspuns (pentru Harfagre):

No coment!

Răspuns utilizator avertizat
| romeo78 a răspuns (pentru Harfagre):

Hahaha! Râde ciob de oală spartă!
Când o să intri în o bibliotecă cu cărți reale, când o să citești, o să te documentezi pe sfert cât am citit eu, atunci să mă corectezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ăia din Zgârie-Nori sunt safe.

Răspuns utilizator avertizat
| tonyc7 a răspuns:

Daca specialistii estimau ca urmeaza sa fie inundat, populatia se muta demult de acolo iar New York-ul devenea un oras-fantoma asa cum a devenit Detroitul in mare parte sau multe altele din China. Deci nu se va intampla asta! Poate in orase din Olanda sau Japonia, care sunt mult mai predispuse la asa ceva.