| anonim_4396 a întrebat:

Va rog mult, cine imi poate da mai multe date despre pajistea cu narcise Batesti, am gasit pe google 10 pg din care doar una adica asta http://dn.weblog.ro/2009/05/08/pajistea-cu-narcise-bates tifaget/ mi-o fost folositoare oricum nu-i destul ce-i acolo.
Deci cine ma poate ajuta?

1 răspuns:
| iloveunicorns a răspuns:

Detalii
situata la 800 m de DN 68A, intre orasul Faget si comuna Margina, pe partea dreapta a sensului de mers Lugoj - Deva;
rezervatie naturala botanica de interes national;
suprafata totala 20 ha;
este interesanta deoarece specialistii nu isi pot explica cum a aparut populatia de narcise numai in aceasta zona din regiune;
pe langa narcise, in rezervatie mai creste si stanjenelul;
legendele spun ca narcisele au aparut dupa o lupta pe vremea otomanilor, acolo fiind prinse foarte multe suflete, atatea suflete cate narcise sunt; narcisele au o caracteristica speciala: daca le tai sau le rupi in maxim 24 de ore sunt uscate. big grin