| anonim_4396 a întrebat:

Vara aceasta vreau sa ma duc in italia, dar imi expira pasaportul si parinti mei nu sunt acasa sa il fac din nou. Pot sa trec granita cu buletinul?
Nu vreau sa ma trezesc la granita ca nu pot sa trec.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, sigur poti trece si calatori numai cu cartea de identitate.Vezi ca mai ai nevoie si de o declaratie autentica, data de ambii parinti, prin care se declara de acord sa calatoresti in Italia si indica un insotitor major. Numai bine!

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Trebuie sa ai peste 18 ani ca sa calatoresti singur. Daca nu, procura la notar, cu declaratia ambilor parinti pentru un insotitor major cu care poti parasi tara.De la o anumita data pana la o anumita data.

| Thunderstruck a răspuns:

Eu cand am mers in Italia nu mi-a cerut absolut nici un actstraight facethinking

| p1nk a răspuns:

Daca esti major da daca nu, nu

| silvershark a răspuns:

Daca vrei sa-ti faci pasaport, detalii aici : http://somara.ro/index.php/actepersonale/pasaport