| Summer Memories a întrebat:

Vara asta o sa vin in Romania neinsotita cu avionul, si sunt minora (fac 17 ani acum in mai). Intrebarea este, imi trebuie ceva de la parinti, vreo procura, cum sa procedez?

Daca va ajuta, calatoresc din Spania in Romania.

Multumesc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt în cunoștință de cauza.In aceiași situație sunt și eu în fiecare vara. Tarom-ul are un serviciu prin care ofera asistenta minorilor sub 16 ani parca adică după ce faci checking-ul te ia o asistenta și te conduce la avion. Părinți trebuie sa completeze o foaie cu datele persoanei care te așteaptă pe aeroportul din București.Cand aterizezi pe aeroportul din București la fel te conduce cineva pana la persoana care te așteaptă și aceea persoana trebuie sa semneze ceva. Bun serviciul asta e gratuit pentru persoanelor sub 16 ani însă cum tu vei împlini 17 ani ori plătești ori după ce faci checking-ul pleci singura. Nu îți spune nimeni absolut nimic și poți sa călătorești fără nici o procura sau mai știu eu ce de la părinți.(valabil doar când vi dintr-o țară străină în România, când vrei sa ieși din România și ești minor îți trebuie procura de la părinti și însoțitor). Mai multe informații îți poate da personalul din aeroport dar stai liniștită ca nu îți trebuie nici un document, doar în cazul în care ceri asistenta îți trebuie numele și seria de buletin a persoanei care te așteaptă în București. Poate ne întâlnim în aeroport eu plec pe 26 iunie cu Taromul tot din Spaniatongue
Bafta.

7 răspunsuri:
| dulcik a răspuns:

Iti trebuie o procura si mai multe acte

| cristim24 a răspuns:

Buna. Sunt interesat sa discutam. Ai vreun mess? Al meu este: cristianmarcoci. Intra pe www.turism-eco.blogspot.com, lasa o poza, un comentariu sau o idee. Te voi contacta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da iti trebuie sa platesti ceva si asta este tot... dar cu ce companie pleci?

| change12 a răspuns:

Din cate stiu poti sa treci prin orice tara cu buletinul

| casmaua a răspuns:

Da trebuie sa fi insotita de parinti la aeroport sa semneze ca poti sa pleci din tara si sa vina cu certificatu de nastere sa demonstreze ca esti fica lorwinking

| hulk90 a răspuns:

Daca ai pasaport o sa poti trece fara probleme! happy

| ingerash2010 a răspuns:

Nu iti trebuie nimic, doar cand pleci din romania in alta tara iti trebuie procura de la parinti si unul din parinti trebuie sa te insoteasca pana la vama