| existential a întrebat:

Voi cum gasiti bilete ieftine de avion, pentru zboruri in Europa? La RyanAir am vazut ca sunt preturi mai mici, daca iti cumperi cu vreo 2-3 saptamani inainte. Daca vrei sa iti cumperi cu o luna inainte sunt preturi mai mari. Asa a fost mereu? N-am mai zburat de cativa ani si am uitat...
Exista ceva aplicatii mobile care sa te ajute?
Mersi

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, cam pe acolo sunt cele mai ieftine bilete cu vreo 3-4sapt inainte

| Alverto a răspuns:

Salut
Depinde și când vrei sa mergi, crle mai bune perioade în care poti călătorii cu bani puțini sunt lunile februarie, mai și noiembrie.
Și unde vrei sa mergi, pentru Spania și Portugalia, unele dintre cele mai scumpe destinații din Europa, îți recomand să călătorești la început de mai, atunci când nu e nici atât de cald și găsesti bilete la aproximativ 100 de euro. În rest, ele ajung chiar și la 300 de euro.
Există mai multe site-uri care scanează toate companiile aeriene și te ajută să găsești cel mai ieftin bilet. Îți compară, practic, toate ofertele pentru destinația aleasă de tine. Cel mai popular este Momondo, dar mai puteți încerca și Kayac, Expedia, Opodo, Vola sau Skyscanner.
Toate companiile vor să te fidelizeze. Companiile de linie îți oferă puncte la fiecare zbor, care aduc reduceri ulterior. Cele low-cost îți dau posibilitatea să îți cumperi carduri de fidelitate și astfel și bilete de avion mai ieftine.