| deea_4985 a întrebat:

Vreau sa ma mut in America, dar am auzit ca e foarte greu si fara o propunere de munca de acolo nu prea am sanse.Ce facultate ar trebui sa urmez pentru a imi gasi un job bine platit acolo?

9 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Cine poate preciza cum va evolua cererea de forță de muncă peste n ani.
Inginerii în domeniul energeticii neconvenționale și medicii teoretic vor avea de lucru.

| paulpaul25 a răspuns:

E complicat si sa stii ca nici in America nu gasesti cornuri glazurate pe jos! America e o tara in care daca nu ai asigurare medicala poti sa fi pe moarte in mijlocul New York-ului si nimeni nu te ajuta! Desigur ca exista si va mai exista Visul American! E oricum un loc unde situatia economica e oarecum stabila dar mult sub linia de plutire, nu mai vorbim de Romania care e mult sub fundul oceanului, ca sa nu mai vorbim de linia de plutire. Nu stiu, intrebarea ta nu e clara! Vrei sa faci o facultate acolo? Sau sa faci facultatea in Romania ca sa iti gasesti ulterior un job acolo? Daca e asa,eu cunosc destul de multi tineri care au terminat medicina si au plecat in Canada dar nu numai, prin unele programe speciale care puneau baza pe tinerii absolventi sau tot asa fara prea multa facultate,cunosc tineri care au plecat sa aiba grija de copii,in taberele de vara, celebre in America, si acolo faceau ce trebuia,curatau cartofi,spalau vase,faceau curat, se mai jucau cu copii,dar dupa aceea,deoarece taberele astea de care vorbeam sunt active in mare parte doar in perioada de vara, Iunie,Iulie,August si ceva din Septembrie, trebuie dupa ce ajungi chiar daca ai acest job, sa cauti altceva mai stabil, ca sa nu ajungi in situatia de a se termina sezonul cu tabara si sa trebuiasca sa te intorci in Romania, pentru ca asa vei iesi in pierdere, chiar daca ai castigat ceva banuti acolo, si daca tot am pomenit de bani, salariul era echivalentul a 1.000-1.500 de ron, depinde de ce "functie ocupai acolo".Dar sa stii ca averea nu se face lucrand intr-un birou de la inceput! Dupa slujba cu tabara,poti sa te angajezi ca vanzatoare intr-un fast-food sau la o benzinarie sau ceva,posturi care nu necesita foarte multe studii, si inca ceva! Nu schimba foarte mult slujbele, doar daca ti se pare ca nu mai rezisti adica, bani putini, munca multa, dar nu trece de la un loc unde ai o "baza", chiar si vanzatoare fiind, la un loc necunoscut, chiar daca se promit salarii mai mari.Americanilor le plac oamenii care "tac si fac" cum s-ar zice.Deci daca esti vanzatoare si esti serioasa, poate dupa 3-4 luni or sa te avanseze, o sa fi sefa de raion sau etc...Ei pun baza pe oamenii care lucreaza de mult timp la ei, dar tot odata pe tineri, care ar face orice pentru ceva banuti si nu au mari pretentii.Cunosc oameni care au plecat de jos, si au ajuns directori, ei neavand o facultate ci doar liceul terminat, iar in ultima instanta, director fiind au facut o facultate acolo.Cred ca am undeva id, domnului de care iti vorbesc! O sa il caut si o sa ti-l dau daca doresti, poti sa vorbesti cu el, poate te si ajuta cumva! Inca odata, ca sa pleci asa in 2 timpi si 3 miscari,chiar daca ai toate actele si vizele necesare, eu nu recomand, deoarece probabil asa repede cum ai plecat, te vei si intoarce, mai bine mai asteapta cativa ani, mai documenteazate si mai fa-ti relatii, deoarece oriunde e bine sa pornesti cu o "baza" sigura. Daca esti genul care "traieste clipa"si ai ocazia poti pleca si maine! Dar sa nu ai mari asteptari! Oricum iti urez mult noroc, si chiar m-as bucura sa aud ca ai ajuns in America si ca iti este mai bine! Salutari din Romania!

| AlexandruHS a răspuns (pentru paulpaul25):

Cunosti persoane care s-au angajat in tabere de vara pentru copii in sua. Cum au reusit?

| paulpaul25 a răspuns (pentru AlexandruHS):

Cunosc persoane. Acum depinde foarte mult de varsta si de ceea ce faci. Ideea este ca ai sanse foarte mici sa faci asta individual. Asta de prima data, dupa aceea dupa ce mergi odata, de doua ori vei putea sa mergi si singur.
Ca sa reusesti, desi vara asta nu stiu daca o sa mai poti trebuie sa te inscrii in programe care se ocupa cu asa ceva. Exista multe programe pentru studenti care ofera locuri de munca pe perioada verii, 2-3 luni in SUA, China, Marea Britanie, etc. Nu ai nevoie de experienta, interviul de obicei se face prin Skype, Facebook sau chestii de genul. Este lejer, nici macar nu poate fi numit interviu, de obicei te intreaba daca ai mai fost acolo, ce iti place sa faci, cum te impaci cu copiii, sau persoanele in varsta, lucruri foarte generale, deci nu iti pune probleme in niciun fel, este mai mult o metoda de a-l cunoaste pe angajator si el pe tine. Incearca sa iei legatura cu http://www.work-travel.ro, trimite-le un mail sau contacteaza-i telefonic. Incearca si la http://www.promointernational.ro, acestia doi fiind cei mai cunoscuti din tara noastra. Trebuie sa-ti spun ca nu stiu daca vei reusi sa pleci vara asta, deoarece este destul de tarziu. Ai nevoie si de niste banuti, pentru cateva drumuri la ambasada si pentru birocratia romaneasca, respectiv trimis acte, primit acte si mers cu ele la semnat si avizat. Oricum dupa ce iei legatura cu unul din intermediarii de mai sus, se vor ocupa ei de multe dintre lucrurile de care ai nevoie.
Ca sa pleci individual, este destul de dificil si aproape imposibil daca nu ai deja pe cineva acolo. O sa ai nevoie de viza care se acorda din ce in ce mai greu si mai ales daca pleci asa, de capul tau fara sa ai un fundament sau fara ca tu sa poti demonstra exact unde si de ce mergi. Au fost multi care au plecat cu viza de turisti, si au ramas acolo si dupa ce le-au expirat dreptul de sedere acolo. Ideea este ca in unele conditii, cand ajungi platitor de taxe, cand muncesti cu contract legal, nu ai cazier, s-ar putea sa te tolereze chiar si cu dreptul de sedere expirat, deoarece statul are de castigat de pe urma ta. Oricum, probleme ar aparea in cazul unui concediu medical prelungit sau plata unor asigurari sau daune, cu alte cuvinte in momentul in care iti ceri drepturile intr-un loc in care teoretic nu le mai ai. Difera de la caz la caz. Daca nu vrei sa pleci doar pe perioada verii, vrei sa pleci sa muncesti acolo pe o perioada nedeterminata, si nu ai pe nimeni acolo care te-ar putea ajuta, ai o sansa la agentiile de mediere a fortei de munca. MARE ATENTIE! Muuulte dintre agentiile acestea din Romania, sunt fictive, firme fantoma, care vor avea grija sa iti ia banii si tu sa nu apuci nici macar sa ajungi la aeroport. E greu sa te feresti, in fiecare zi sunt zeci de persoane care isi iau teapa, site-urile gen olx sunt pline de anunturi cu plecari in Germania, Italia, Spania, in diferite domenii: constructii, medicina, transporturi care nu sunt decat niste tepe.
E greu sa-ti dai seama in cine sa ai incredere si in cine nu. Nu-ti ramane decat sa iei agentiile la rand si sa le verifici ca sa stii in cine sa ai incredere. Verifica sa vezi daca au site, daca au numere de telefon, daca sunt inregistrate in registrul comertului si cel mai important, in momentul in care tu doresti sa aplici pentru un job, sa nu-ti ceara comision de plecare. Sau daca totusi politica firmei presupune un comision, propune-le sa achiti comisionul pe baza unei declaratii scrise, din primul salar pe care il vei primi acolo. In cazul in care refuza, motivul e clar, ei stiu ca tu nu vei ajunge niciodata "acolo" deci totul e o teapa.
Sper ca te-am putut ajuta cat de putin. Mult noroc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai planuri marilaughing
pai sa incepem cu inceputul!
O modalitate destul de simpla de a obtine o viza permanenta este, mai intai sa obtii o viza temporara de calator apoi, daca iti permitilaughing) iti cumperi o proprietate pe acolo astfel avand o proprietate vei obtine viza permanenta...asta e prima solutie
Cat despre facultate...depinde pe care ti-o poti permite!
Am o prietena care este la o facultate care o costa DOAR 2000$ pe an(asta pentru ca e de nationalitate americana) iar ea mi-a spus ca pentru straini e 3000$, destul de ieftin in comparatie cu alte facultati!
Iti recomand EDMUNDO, ei te pot ajuta DAR uita-te ce preturi fenomenale au facultatiile lor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se echivaleaza facultatile din Romania cu cele din US.
Iti recomand sa cauti (daca ai bani) un curs specializat din UK, acreditat US. Mai departe e simplu: iti cauti de munca direct in US pe baza acelei pregatiri profesionale speciale. Variante sunt multe, depinde ce ai in minte ca (,) cariera...

| bogdan1004 a răspuns:

Da fara o propunere sau vreo invitatie de la o ruda nu prea ai sanse, si cu invitatia de la rude doar pe o perioada limitata.Eu zic sa mergi la Bucuresti si sa te interesezi la Ambasada Americii la Bucuresti, sau la ambasada Romaniei una dintre astea 2 iti vor spune mai multe detalii

P.S: NU cauta pe net ca risti sa vezi niste "idiotenii" de raspunsuri nu ma refer doar de pe TPU si de pe alte site-uri..Deci succesbig grin

| ellutza a răspuns:

laughing cauta pe net ce trebuie sa faci si ce sa ai ca sa ajungi acolo

| Valisha18 a răspuns:

Cred ca pe profilul IT te descurci cel mai bine in America, deorece daca esti strain si nu ai o slujba stabila nu prea te vei descurca. Ar trebui sa incepi sa studiezi si engleza, din nou, deoarece iti va fi ca limba materna, va trebui s-o vorbesti zi de zi si sunt unele lucruri pe care nici nu realizam ca nu le stapanim/ stim.
Poti fi designer, programator, etc. Cred ca asa ai cele mai multe sanse!winking