| Haini_Ionas_1976 a întrebat:

Vreau sa merg la istambul.imi trebuie pasaport?
am pasaport cu numele sotului si e valabil pana in2018.pot sa calatoresc cu el daca am divortat?

Răspuns Câştigător
| epurasu a răspuns:

Pentru Turcia trebuie pasaport. Daca prin divort ati revenit la numele purtat anterior prin hotarare judecatoreasca atunci atunci si pasaportul trebuie schimbat, daca hotararea nu e pronuntata puteti calatori.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, pentru calatoria in Turcia ai nevoie de pasaport.
Daca ti-ai schimbat numele prin divort (ai revenit la numele avut inainte de casatorie) nu mai poti calatori cu acel pasaport, ai comite o infractiune.

| Haini_Ionas_1976 explică (pentru Ioandelasal):

De asta mi frica, dar la pasapoarte mi s-a spus sa nu-mi pun buletinu si pot merge, si chiar nu am sa mai folosecc pasaportu inca o datapt ca nu prea calatoresc.nush ce sa fac

| Ioandelasal a răspuns (pentru Haini_Ionas_1976):

Poti sa-ti faci un pasaport nou, incepand de saptamana urmatoare nu o sa fie asa inghesuiala la pasapoarte si o sa-l primesti in cca o saptamana - 10 zile.

| Bristena a răspuns:

Buna!
Daca vrei sa mergi la Instambul, iti trebuie pasaport, insa daca ai divortat, din pacate nu cred c-ai mai putea calatori cu el daca ti-ai schimbat numele de familie.
O zi buna sa ai happy