| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa-mi iau un parfum din dutyfree la zborul de  dus. Problema e ca nu am bagaj de cala si nu stiu daca o sa fie ok la zborul de intoarcere sa imi aduc parfumul, ca intentionez sa-l deschid...

8 răspunsuri:
| mikiscence a răspuns:

Nu poti sa-l iei inauntru. ti-l opreste .asa ca ia-ti la intoarcere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

...si daca intoarcerea este noaptea, duty.free-ul este inchis.

| dulshe a răspuns:

Nu te va lasa cu el, til confisca si atunci mai vezi tu parfum de unde?

| jo a răspuns:

Daca parfumul are mai putin de 100ml si nu ai alte lichide, nu ti-l ia nimeni. Nu uita sa il pui intr-o punga sigilata transparenta si sa il arati la verificare.

| beautykillls a răspuns:

Ti-l va confisca, indiferent daca il deschizi sau nu pentru ca chiar daca este inca sigilat, acesta are o anumita valabilitate.cateva ore sau o zi sau numai un zbor. depinde. cel mai sigur este sa il iei la intoarcere.

| eva_2950 a răspuns:

Daca ti-l iei dupa Otopeni nu este nici o problema pentru ca parfumeria(Milenium) este plasata(ca locatie) dupa locul unde se face controlul bagajelor de mana, controlul corporal...etc,deci intai se trece prin baltou(sunt niste porti de control).si apoi se ajunge la parfumerie.
Cat la intoarcere nu ve-i intamplina nici o problema daca parfumul are pana in 100ml si va fi pus intr-o punga transparenta(pe care ti-o dau cei de la punctul de control).
In avion ai voie cu 500ml de licide care sa fie puse in recipiente care sa nu depaseasca 100ml/recipient.Asta este regula pentru.imbarcarea dupa Otopeni.

| DAVID_8154 a răspuns:

Daca il ascunzi bine nu ti-l gaseste nimeni si poti trece linistita eu am trecut cu multe chestii care nu sunt admise suntem romani iar romanii sunt inventivi nu?

| alexa a răspuns:

Exista locuri in aeroport unde il poti impacheta astfel incat sa poti sa-l iei in bagajul de mana, insa te va costa ceva