| Meli1022 a întrebat:

Vreau sa plec în Danemarca.Cine poate sa îmi spună de ce acte am nevoie și dacă trebuie pașaport sau nu? Dau funda

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Nu trebuie pașaport, dar e util, mai ales dacă e biometric și mergi cu avionul.

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

N-ai nevoie de buletin (oricum nu se mai fac din 2002). Doar Cartea de Identitate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Carte de identitate valida

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Suntem in UE. Tot ce ai nevoie e buletinul.

| Salontanul a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Cu buletinul nu se poate! Buletine nu ser mai fac din 2002.hee hee

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Salontanul):

Toata lumea ii zice buletin.

| Salontanul a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Toata lumea se arunca in Dunare. Eu nu vreau!

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Salontanul):

Diferenta fiind ca a numi cartea de identitate "buletin" nu produce niciun efect negativ, ca si cum n-ai fi inteles la ce m-am referit din prima.

| Salontanul a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Sunt doua lucruri deosebite. Buletine mai sunt inca la cei batrani, batrani. Cu buletinele nu se poate iesi din tara. Si, da! Am inteles ce ai vrut sa spui doar ca nu-mi place sistemul romanesc: "las' ca merge si asa". E urat si imi pare rau ca asta ne defineste!

| Bizon95 a răspuns (pentru Salontanul):

Ce spui tu e corect... dar

daca scriu "CI" multi nu inteleg nimic
daca scriu "carte de identitate" atunci imbatranesc repede si trece viata pe langa mine (3 cuvinte e muuuuuult)

in schimb de "buletin" stiu toti si il folosesc toti (tocmai din motivele enumerate mai sus, plus puterea obisnuintei)

totusi, iti doresc succes sa educi masele, dar nu cred ca ai sanse sad

| Alicezzz a răspuns:

Iti trebuie doar actul de identitate.
De curiozitate in ce zona mergi?