| car3less a întrebat:

Vreau sa trimit o invitatie de vizita in Romania unui prieten din Egipt (el a aplicat deja pentru o viza de turist insa i s-a spus ca sansele de a primi viza pentru Romania sunt foarte mici si ca ar fi mai usor pe baza de invitatie). Are cineva idee care sunt pasii pentru trimiterea invitatiei? Legislatie, documentele necesare, cui sa le arat, unde trebuie sa merg? De asemenea, in cazul in care i se acorda viza, oare are voie pe perioada vizitei sa iasa din Romania in alta tara din Uniune? Multumesc...

1 răspuns:
| azouzou a răspuns:

Buna,

Aceeasi problema o am si eu...cee ce am gasit pana acum e site'ul asta... sper ca te va ajuta cu ceva. http://www.mae.ro/node/1475?page=2.Vezi la punctul (3)
(3) vizită identificată prin simbolul C/VV
Apropo de vizitarea altor tari in UE, nu cred. Pentru ca nu este rezident in Romania, deci nu are cum...
Eu m'as mira sa mearga si invitatia. La mine i'au spus ca ar trebui sa aiba o alta viza UE in pasaport sau sa fie casatorit cu o romanca... dragut, nu? uneori imposibil pentru unii...dar sa ne ajute Dumnezeu.
Bafta!