| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa vad aurora boreala!
Stie (a fost) cineva in Nordul Suediei, exista vreo statiune turistica pe undeva accesibila, in care cerul este brazdat in noaptea polara de aurora boreala?

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Aurora boreala se vede din Finlanda - Rovaniemi!
Rovaniemi este un oras din Laponia Finlandeza si cel mai nordic punct. Rovaniemi este un oras fascinant, mai ales ca are si renumele ca sediul lui Mos Craciun si oraşul Craciunului. Rovaniemi este capitala provinciala a Laponiei, si a judetului Rovaniemi. In Rovaniemi se poate vedea spectaculoasa Aurora Boreala. Temperatura medie este 0. 2°C, insa cea mai scazuta temperatura inregistrata a fost de -45. 3°C. ÎI luna iunie, mijlocul verii, soarele se poate vedea aproape toata noaptea, iar in mijlocul iernii, soarele abia rasare.

În Suedia

În Suedia ai de asemenea mai multe variante, dar există un loc în care poţi vedea aproape sigur aurora boreală. Se numeste staţia Abisko http://www.abisko.nu/vinter/intro/index.asp iar cei de acolo susţin că turiştii care vor sta minim 3 zile vor vedea cu siguranţă luminile nordului şi asta pentru că lacul lângă care este situată staţia menţine cerul fără nori, iar atmosfera este liberă de poluare luminoasă ori de alt fel. Unii spun că e cel mai bun loc din lume pentru a observa fenomenul. Staţia este situată în satul Abisko lângă orăşelul Kiruna în munţii suedezi. Poţi locui acolo pentru câteva zile şi ajungi suficient de uşor. O să te cam întâlneşti cu japonezi, care cred că un copil conceput sub aurora boreală va deveni incredibil de deştept (succces). Găseşti mai multe detalii pe site-ul Abisko Sky Station. http://www.abisko.nu/vinter/englishpages/index.asp

În Suedia şi Porjus http://www.porjus.eu/ pare să fie o variantă demnă de luat în seamă.

| anonim_4396 explică (pentru neluL):

Nu, merci, las japonezii sa faca copii destepti, mie imi ajung ai mei asa cum sunt laughing
Vreau totusi sa incerc sa gasesc avion si statiune cu aurora boreala in Suedia, ca am promis o Copenhaga la consoarta, are un fix cu sirenelewinking

| neluL a răspuns (pentru anonim_4396):

big grin Sa ai o calatorie frumoasa atunci!