| Werther a întrebat:

Ai facut vreodata voluntariat? Daca da, de ce?

5 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Experienta&curiozitate

| GreenVoid a răspuns:

Nu,n am avut niciodata ocazia.Dar cred as face.Mi se pare interesanta ideea de a ajuta pe cineva fara vreun interes ascuns.Cred ca as simti un sentiment de implinire interioara.

| ihacoswhy a răspuns:

Da, dar sincer eu voiam doar diplome. Credeam ca pur si simplu trebuie sa stam toata ziua cu niste ciutani sa avem grija sa nu moara. Dar a trebuit sa invat jocuri toata ziua si apoi sa stau o ora la o scoala sa ma joc cu copii, pe un program stabilit. Ceea ce nu mi-a placut, m-am simtit sub presiune, si la fiecare activitate ma simt sub presiune. Plus ca toti de la volunariatul la care ma duc(sau ma duceam) se cunosc intre ei de mult si eu nu stiu pe nimeni si ma simt ca un intrus. Deci decat sa stau printre oameni pe care nu ii cunosc si sa ma simt incomfortabil, mai bine imi petrec weekend-ul cu prieteni. Am vrut doar diplome, dar si experienta, sa vad cum e, dar am realizat ca nu imi place sa ma joc si sa falsez distractie in fata unor ciutani.

| saturday10 a răspuns:

Voluntariatul e ceva extraordinar. Prima experienta de genul am avut chiar anul asta, in organizarea unul festival in oras si a fost wow. Nu stiam in ce m-am bagat, aplicand datorita unul coleg. Avantajul e, pe langa diploma de voluntar care o sa te ajute foarte mult la CV si cand aplici la un job, faptul ca reusesti sa-ti faci prieteni noi, sa iti dai seama cat de frumos este sa ajuti si fara a cere ceva in schimb. Toata experienta in sine este extraordinara si mi se pare super sa nu se tine cont de varsta, asa incat o sa cunosti oameni si cu 10-20 de ani mai mari decat, dar si persoane mai mici ca varsta. Si sa nu uitam de bucuria celor din jur si de recunostinta pentru tot ceea ce faci. Chestia asta mi-a deschis super mult apetitul pentru voluntariat si vreau sa ma implic in cat mai multe actiuni de genul, desi sper ca o sa-mi permita si timpullaughing.

| Gabriela5299 a răspuns:

Da am facut voluntariat.
Din curiozitate si din dorinta de a ajuta!