| claueu16 a întrebat:

Am nevoie de ajuor urgent! Am fost facut persoana nongrata. Am probleme de sanatate care mi-au fost agravate acum inainte ce craciun. In tara imi este frica sa merg la spital Unde as putea cauta si eu pe cineva sa ma ajute sa plec in alta tara. Bani nu am si abia pot sa scriu si intrebarea asta.

16 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Persoana non grata este un diplomat care trebuie sa paraseasca urgent o tara care nu e a lui, in care nu mai este binevenit. Un cetatean roman nu poate fi declarat persoana non grata in Romania.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru doctorandus):

Cred ca e unul din ala care crede ca e urmarit de extraterestri

https://www.tpu.ro/......rol-si-sa/

| doctorandus a răspuns (pentru suntserios):

Nu de extraterestri, ci de SRI, armata, etc.

Bula
| Bula a răspuns:

Nu stiu ce probleme de sanatate ai, dar presupun ca sunt psihice (depresie?).
In acest caz nu trebuie sa mergi neaparat in strainatate (acolo te vei acomoda si mai greu pana ce inveti limba si obiceiurile locului), DAR ai nevoie de schimbarea mediului in care traiesti!

Cauta un grup vesel, cu care sa socializezi cat mai mult!
Buna dispozitie si veselia este 50% din vindecare, aproape la orice boala!

| doctorandus a răspuns (pentru Bula):

Aude voci, are nevoie de antipsihotice.

Bula
| Bula a răspuns (pentru doctorandus):

Aude voci fiindca sta mult singur si ii lucreaza creierul cu "mers in gol".
Daca ar umbla intr-o comunitate activa, vesela, atunci nu ar mai avea asemenea probleme.

| claueu16 explică:

Ma manipulatori nenorociti ce sunteti! mi-au facut ceva inainte de craciun si mi-au inrautatit problemele cardiace trebuie sa maerg in alta tara!

| doctorandus a răspuns (pentru Bula):

Te înșeli, psihoza nu dispare dacă-și găsește anturaj. El n-are anturaj că are psihoză, nu invers.

| claueu16 explică (pentru doctorandus):

Mars de aicia cu psihoza ta stie toata lumea adevarul

Bula
| Bula a răspuns (pentru doctorandus):

Anturajul este hotarator.
Daca cei din jurul lui sunt constienti de problema lui si-l sprijina moral (in loc sa-i reproseze problemele comportamentale), atunce si problema se rezolva. E drept, normalizarea poate dura chiar si 1-2 ani, in functie de implicarea si sprijinul grupului.

| doctorandus a răspuns (pentru Bula):

Problema lui nu e de a fi sprijinit moral, ci de a sta cineva langa el sa-si ia medicamentele.

| claueu16 explică (pentru doctorandus):

Ma idiotilor nu mai veniti aici si imi umpleti postul cu manipularile voastre poate gasesc pe cineva sa ma ajute ca doar nu doar eu am de suferit daca nu imi rezolv problemele. Si nici nu am chef sa mor in cap la oameni.

| Mogiojojo a răspuns (pentru claueu16):

Cati ani ai? Cine esti? De unde vii? Etc.

| claueu16 explică (pentru Mogiojojo):

Am 34 de ani si fac parte din familia care a fost adusa in centrul atentiei inca de prin ani 80-90 si folosita ca pe un fel de umbrele mascote decidente si vin din orasul Roman judetul Neamt.

| Mogiojojo a răspuns (pentru claueu16):

Si cum se numeste familia ta?

| claueu16 explică (pentru Mogiojojo):

Dar de ce vrei sa imi stii numele? Pot sa ti-l spun dar nu stiu daca e bine sa il trec asa peste tot.