| anonim_4396 a întrebat:

As putea fi psiholog,bona,avocat,adica as putea discuta cu oamenii, s-ar putea consulta cu mine si daca ar fi multumiti sa ma si promoveze? Adica ma refer la faptul ca as putea sa le dau sfaturi, sa se consulte cu mine in unele domenii si sa fie multumiti de ceea ce fac si de faptul cum ii ajut.As putea face asta? As putea sa imi creez chiar si o pagina pe care sa postez lucruri si sa ii ajut chiar si din punct de vedere financiar postand pe pagina ca sa ii ajute oamenii.As putea? As avea succes? Adica vreau sa va povestesc ceva asemanator cu ideea asta a mea.Acum cativa ani,mi-a trimis o femeie saraca,necajita un mesaj pe Facebook sa o ajut, mi-a cerut ajutorul, intrebandu-ma daca as putea-o ajuta sa gasesc pe cineva care sa ii bage si ei lumina ca nu are si sa fie gratis si ca are copii (avea vreo 4-6 copii, nu imi mai aduc bine aminte) si eu am ajutat-o spunandu-i sa scrie intr-o postare pe Facebook tot ceea ce mi-a spus mie prin mesaj si sa o posteze in cronologia mea.Asa a si facut si dupa ceva timp mi-a scris un mesaj si mi-a multumit pentru ajutorul acordat.Si mi-a urat de bine.As putea face asta si printr-o pagina?

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, ai putea face asta. Daca nu te bagi in probleme psihologice fara studii in domeniu (poate fi periculos si poti pune viata cuiva in pericol fara macar sa iti dai seama de asta). Daca vrei sa castigi si bani din asta, este mai complicat si nevoie de studii in psihologie, si nu numai. Si de multa munca si rabdare (adica apreciezca trebuie sa muncesti din greu 2-3 ani fara sa castigi bani cu adevarat.

| Ralukafay a răspuns (pentru Brigaela):

Nu conteaza, pot munci oricat de mult ar fi si 10 ani, dsr numai sa ajung la un rezultat bun.

| Brigaela a răspuns (pentru Ralukafay):

Problema este daca ai cu ce te intretine, fiindca este o munca full time, in care nu iti vei mai permite sa faci altceva.

| RAY a răspuns:

Desigur ca da, isi poti face o pagina si promovarea va veni daca te recomanda alti
https://www.facebook.com/pages/create/?ref_type=logout_gear

| Donsavas a răspuns:

Da,poți susține oamenii care au diverse nevoi, de ce nu?! Trebuie sa ai la cunoștință că nu poți fi psiholog și ca ceea ce vrei tu sa faci, a ajuta financiar în primul rand, nu tine chiar atât de mult de psihologie. Nici ca avocat nu poți face chiar ce îți doresti. Eu îți recomand pe viitor profesia de asistenta sociala, consultant financiar sau, dacă îți place dreptul, la gândirea ta ți se potrivește profesia de mediator. Asta este părerea mea. Succes în toate!

| Clorox a răspuns:

Faza este alta, psihologia este destul de grea. Fiind psiholog nu dai sfaturi, mai mult asculti si daca se cere iti zici opinia. De restul nu ma intereseaza dar ai grija sa nu vorbesti cu cineva bolnav grav, nu stii unde se ajunge, plus ca nu ai nici studii.

| Ralukafay a răspuns (pentru Clorox):

Da,stiu,sunt constienta de lucrurile astea, dar ma pricep sa vorbesc cu oamenii din punct de vedere psihologic.

| Clorox a răspuns (pentru Ralukafay):

Degeaba stii sa vorbesti daca nu stii psihologia detaliat...