Întrebare recomandată | denisaroman55555 a întrebat:

As vrea sa fac o campanie ca sa ajut oamenii strazii ca sa fie si ei fericiti de sarbatori. Ma ajuta cineva?

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce empatic, ma bucur ca te gandesti si la semeni tai, dar ce te motiveaza sa faci asta?

| Violleta2022 a răspuns:

Ai putea incepe prin a cere ajutorul colegilor de scoala, prietenilor si vecinilor.
Din pacate, noi nu avem cums a te ajuta, unii din noi fiind la zeci

| NLS a răspuns:

Exista 2 categorii diferite de oameni ai strazii.
Cei care sunt asa cum i-a descris DoarEu 90,
si ceilalti, care intr-adevar au nevoie de ajutor si merita pe deplin sa te implici.
Tu la ce anume te-ai gandit?
Sa comanzi o masa calda (la pachet) la o cantina?
Pentru cate persoane?
Sau mai degraba pături, haine, incaltaminte in stare buna (cumparate eventual de la un second )?

Oricum, mai cauta persoane din APROPIEREA TA care sa te ajute fizic cu organizarea, si abia apoi puteti cauta impreuna sponsori, mai mari sau mai mici.

Cand e totul conturat si stabilit ce si cum, contribui si eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei sa ajuti oamenii strazii... Dar intrebarea e : de ce sunt ei oamenii strazii? Unii ajung in strada pentru ca nu le-au placut sa faca nimic in viata. Ajung in strada pentru ca au iubit mai mult alcoolul, drogul si jocurile de noroc. Fiecare a avut sansa lui in viata, numai ca nu au stiut sa profite.
Ei locuiesc in strada pentru ca asa le place, ala e mediul lor si oricat ai incerca sa ii reintegrezi in sociate nu vor sa faca nimic. Iarna merg cei de la Politie sa ii adune ca sa nu moara de frig.
Merg la adapost unde au hrana, caldura si o baie calda. Ce sa vezi? Nu le place acolo. Si tin sa iti zic ca unii nu iti vor accepta hrana pentru ca ei vor mai mult bani.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Anunti in mai multe locuri (la munca, prin unele scoli, etc), poti discuta cu primarul sau cu o alta persoana pe care sa te poti baza daca e nevoie, poti vorbi cu vreo bibliotecara care te poate ajuta cu organizarea unui atelier de discutie cu mai multi oameni din localitate, iar acolo sa mergi si tu ca sa vorbesti cu ei. Cine poate ajuta cu diverse produse sau haine, le poate lasa la biblioteca. Cel putin, eu asa as face! Succes!

| aimullah123 a răspuns:

Wow, esti super scumpa :*
Te-as pupa acum dar nu stiu unde stai.
Ador sa vad ca mai exista oameni cu suflet bun.
E super tare ceea ce vrei sa faci.
Pai ar fi fain sa ii ajuti, dar cu ce?
Te gandesti sa le dai niste alimente?
In ce oras?
Si cu ce te putem ajuta?

| Stropdeploaie a răspuns:

Stai linistita. ca Oamenii strazii sunt mai fericiti ca. noi! Ei n au atitea griji ca noi. Ei nu platesc taxe. impozite. smd. nu le vine rau cand le vine factura la intretinere. si tot asa! Asa ca nu ti mai face tu griji de oamenii strazii! Mai bine ajuta batranii nevoiasi care stau tacuti si nu cer nimic! CEi care sunt uitati de proprii copii!

| Illuminati2016 a răspuns:

Cat vrei?

| Gafiţa_Ioana_1992 a răspuns:

Fa un anunt pe Facebook happy

| DragosMatei123 a răspuns:

Multumesc ca vrei sa ma ajuti

| Cîrștioabă a răspuns:

Salut @denisaroman55555, nu te pot ajuta cu organizarea, dar niște sfaturi bune am. Le poți oferi mâncare tipic sărbătorilor, sarmale, carne de porc, carne de miel, etc. Poți să le dai niște băutură niște vin este esențial de sărbători sau și sucul este bun.

| acolosa a răspuns:

Salut!
Dacă ai posibilitatea să faci ceva pentru cineva, indiferent cine, nu aștepta o zi anume.