| ruxy_4476 a întrebat:

Buna as vrea sa ma fac voluntar la crucea rosie si as vrea sa stiu de la voi ce activitati se fac si cam cat timp va ocupa intr+o saptamana.ms

Răspuns Câştigător
| bogdan1004 a răspuns:

• Pregatirea si interventia in caz de dezastre:
- poti beneficia de instruire pentru a deveni membru in Detasamentele pentru interventie in caz de dezastru;
- poti beneficia de instruire pentru acordarea primului ajutor premedical.

• Social:
- programe sociale pentru asistarea persoanelor fara venituri;
- pregatirea si distribuirea de pachete cu alimente, imbracaminte, sau jucarii pentru persoanele fara venituri, batrani din centre rezidenţiale, refugiati;
- informare pe diferite teme de natura sociala; sprijinirea copiilor din centrele de plasament, sprijin moral si material varstnicilor din caminele-spital si centre rezidentiale pentru vastnici;
- servicii de ingrijire la domiciliu si medico-sociale pentru persoane varstnice;
- programe de dezvoltare comunitara;
- campanii pe teme legate de prevenirea traficului de fiinţe umane.

• Sanatate:
- campanii de promovare a sanatatii ( educatie sexuala, alimentatie sanatoasa, prevenirea fumatului sau a utilizarii drogurilor, prevenirea injectarii cu virusul HIV, prevenirea tuberculozei etc).

• Activitati cu caracter general in cadrul Crucii Rosii Romane:
- promovarea si difuzarea Dreptului International Umanitar;
- campanii de promovare si protectie a emblemei de Cruce Rosie;
- campanii de prevenire a traficului de fiinte umane;
- organizarea de tabere pentru tineret si voluntari;
- organizarea de traning-uri si seminarii pe diverse teme;
- organizarea de evenimente cu ocazia lunilor Crucii Rosii Romane ( Mai si Septembrie).

• Administrativ:
- tehnoredactarea de materiale, realizarea de publicatii, pagini web;
- traduceri;
- realizarea revistei presei;
- organizarea de evenimente.

2 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Gasesti aici toate detaliile si felicitari, ma bucur ca mai exista si tineri care vor sa faca asa ceva http://www.crucearosie.ro/activitati/voluntariat.html

| Andreiuk_9260 a răspuns:

Daniela, Probabil ca are nevoie pentru facultate happy daca vrea sa faca in alta tara gen USA.