| Cybele a întrebat:

Bună! Ați văzut documentarul "Seaspiracy" sau episodul "Cod is dead" din seria de documentare "Rotten"? Dacă da, a avut vreun efect asupra voastră?

1 răspuns:
| dullcat a răspuns:

Buna, am vazut Seaspiracy. In final am inceput sa plang, m-a afectat emotional destul de grav pe moment, fiindca eu am mai vazut astfel de documentare despre animale si industria carnii. Iar intr-o perioada chiar consideram pestele ca fiind solutia mai ok, raul mai mic, mai ales din punct de vedere al sanatatii si exploatarii naturii/fiintelor.

Dupa ce am vizionat documentarul mi-am dat seama ca nu e deloc asa, m-am inselat. Industria pescuitului e la fel de rea si ne omoara oceanele de care depindem pentru a supravietui. De ce spun asta? Fiindca o cantitate considerabila din oxigenul pe care il respiram, provine din oceane, nu din paduri. Poluarea cu plastic si altele de asemenea contribuie la distrugerea marilor si oceanelor.

Mi-a afectat perspectiva asupra alimentatiei, fiindca in ce priveste obiceiurile de consum am facut deja mici pasi sa reduc din produsele ambalate in plastic. Incerc pe cat posibil sa cumpar peste din piata, pescuit la noi, sau de la oameni care stiu ca fac asta pentru hobby.

Cert e ca niciodata nu voi mai privi o conserva de peste la fel. Regret ca am fost naiva sa am increde in acel simbol de pe conserve care garanteaza sustenabilitatea pestelui si a metodelor de pescuit. Documentarul arata ca este o minciuna si chiar pot spune ca intra la greenwashing. Apoi, tonul il evit in prezent cu orice masura.

Pescuitul local si la scara mica(acolo unde zonele permit), de bun simt, cumparatul mai rar si mai putin, dar mai bun, sunt raspunsurile contra industriei pestelui, din punctul meu de vedere. Sa devii vegan iar poate fi o solutie, insa nu vreau sa pornesc controverse.

ps: Am adaugat si Cod is dead in watchlist. Sper sa il vizionez mai obiectiv si mai calm, nu sa incep iar sa plang. laughing