| BogdanCabau a întrebat:

de 2 zile lucrez pentru un ocol silvic la pădure cu ziua. cat te poate plăti maxim în acte ca mie îmi da 80 lei pe zi și lucrez o săptămână și eu semnez pe foaie pentru 1500 lei. e legal?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cum spune si Popescu, cum adica lucrezi de doua zile si semnezi la saptamana pentru 1500? Ori ne minti ori ai facut scoala in padure.

| BogdanCabau explică (pentru darrio2007):

Pai zice ca trebuie platiti si alti sefi mai mari. cica.
Pai asta e ca eu am vazut ce am semnat acolo

| darrio2007 a răspuns (pentru BogdanCabau):

Adica semnezi si pentru ei, sa inteleg.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Pai cine stie ce scrie pe foaie daca tu nu stii. Ceva nu e in regula, diferenta e prea mare ca sa fie leafa brut 1500. Daca impozitul de zilier e platit de ei integral nu te doare capul. Numai cu ei te lamuresti.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Si stai un pic - Cum lucrezi de 2 zile dar lucrezi semnezi la o sapt? Inseamna ca vorbesti povesti, n-ai apucat sa semnezi nimic.

| Valentinaldoilea a răspuns:

80 lei/zi? E foarte mult mai ales pentru munca necalificata (esti zilier, nu poti fi inginer silvic).
Ceva nu se leaga din tot ce spui. Dar, ia in calcul si toate taxele si impozitele (sanatate, fond somaj, impozit pe venit, fond de pensii, etc)
http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_43115/avocatnet.html

| TOP10Litera a răspuns:

1.500/lună sau pentru ce perioadă?

| BogdanCabau explică:

Ceva de genu...