| 70gabriela70 a întrebat:

Buna!
De ceva vreme am inceput sa incerc sa reduc cantitatea de gunoi pe care o produc.
Ultimul obicei pe care l-am adoptat este faptul ca cer sa nu mi se dea acele tacamuri de plastic atunci cand comand mancare acasa.
Voi ce obiceiuri de reducere a consumerismului si a poluarii aveti?

81 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si alte obiceiuri ce mai ai?

| Simpatic a răspuns:

Eu refuz sa cumpar masini diesel pentru ca sunt poluante cu mediul inconjurator si ne imbolnavesc aproapele prin noxele ce le dauwinking

| 70gabriela70 explică (pentru Simpatic):

Super. Si eu intentionez sa fac la fel dupa ce-mi voi lua carnetul laughing

| Fierăstrău_Georgică_1995 a răspuns (pentru 70gabriela70):

Ai putea sa nu-ti mai iei masina daca tot vrei sa salvezi pamantul happy

| 70gabriela70 explică (pentru Fierăstrău_Georgică_1995):

Dacă asta ai înțeles tu din tot ce s-a vorbit aici... e clar! Am spus mai sus ca fac chestii prin care sa reduc poluarea in limitele pe care mi le pot eu impune. Așa cârcotaș ești și in viața reala?

| Simpatic a răspuns (pentru Fierăstrău_Georgică_1995):

Nu se reduce totul doar la masini, de ce nu spune nimeni nimic referitor la zborurile avioanelor alea nu polueaza MULT? noroc cu coronavirusul asta ca s-au mai diminuat zborurile, altfel toti taranii pleacau cu 50 de euro intr-un city break

| Fierăstrău_Georgică_1995 a răspuns (pentru Simpatic):

Cauta putin cat polueaza avioanele in comparatie cu masinile

| Simpatic a răspuns (pentru Fierăstrău_Georgică_1995):

Vreo +10.000 de zboruri pe zi in lume cred ca polueaza la un loc cateva miliarde de masini o datawinking
nu stiu si nici nu ma interseaza cate zboruri sunt cu adevarat pe zi si nici cate masini sunt la nivel mondial ce stiu este ca un avion face cat cateva sute de masini la un locwinking

| Adry05 a răspuns:

Refolosesc pet-uri și plase, încerc cât pot să nu mă duc la magazin fără plasă de acasă, când mi se oferă posibilitatea sortez gunoiul, la magazin încerc pe cât pot să nu mai iau pungă de plastic la legume și fructe unde se poate și fără ( portocale, banane, castraveți)

| Adry05 a răspuns:

Ah și dau înapoi sau las nedesfăcute paiele la suc sau unde pot bea și fără

| 70gabriela70 explică (pentru Adry05):

Super. O sa fac si eu asta de acum.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu... Circul cu diesel blushing
Cumpar apa si sucuri la 2-2, 5 litri. Sticlele le-as preda undeva, dar unde? La servici avem o camera de peste 50mc de deseuri din plastic si carton, le dam moca, si abia isi fac timp de noi tiganii care detin firme de colectare a materialelor reciclabile. Ala e material din care fac bani, noi le dam cu tonele, si tot noi ne rugam de ei. Cu greu elibereaza si acte (pe care sa le aratam garzii de mediu, cand ne intreaba cum stam cu reciclarea).
Nu sunt atent cat gunoi produc, dar sunt atent la modul in care il predau. As vrea sa am unde pune sticlele, dozele de aluminiu, etc. Nu arunc niciodata gunoaie aiurea.
Cand am materiale poluante (uleiul de la masini), il depozitez in recipiente inchise, ca mai apoi sa il folosesc pe post de combustibil pentru incalzire. Si cabina de vopsit din service-ul in care am lucrat folosea ulei ars, avea filtre foarte bune, nu parea sa polueze deloc, nu mirosea a diluant sau fum de la ea. Garda de mediu verifica mereu service-urile auto, iar amenzile sunt usturatoare, daca nu se lucreaza cu respect pentru mediu.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu ar fi mai simplu sa nu comanzi deloc mincare acasa daca tot discutam de asta? Nu de alta, dar mincarea aia comandata iti vine in caserole, nu in pungi biodegradabile... P.S. Eu sunt sarac. Astfel reduc consumul. Consumerist nu am fost niciodata, indiferent de cit de bine am dus-o financiar.; D

| 70gabriela70 explică (pentru GabiDumitrescu):

Toti suntem consumeristi, nu putem trai altfel, dar fiecare isi traseaza limitele. Nu comand foarte des, dar situatia mea actuala nu-mi permite sa-mi gatesc, asa ca ma descurc cum pot. Fac alte chestii in schimb, de exemplu refolosesc borcanele, pungile, chiar si unele caserole de unica folosinta cele din plastic transparent. Asa ca din nou, te intreb si pe tine. Asa hater esti si in viata reala?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru 70gabriela70):

More or less. Eu macar nu vin sa ma bat cu pumnul in piept ca nu ascult decat Tudor Gheorghe si ma sparg pe manele la petreceri, ca sa dau un exemplu care nu are absolut nimic de-a face cu realitatea. Ce intelegi prin "situatia mea actuala nu-mi permite sa-mi gatesc" de exemplu? Poate te pot ajuta cu niste idei, ca sa nu zici ca sunt 100% hater si nu aduc nimic util discutiei de fata. happy

| 70gabriela70 explică (pentru GabiDumitrescu):

Stau intr-un camin studentesc si nu avem bucatarie, nu sunt permise nici plitele electrice. Deci practic mananc mancare trimisa de ai mei, imi mai fac salate si ce nu presupune prajire, coacere, etc, mananc in oras si mancare comandata. Deci sunt nevoita.

| 70gabriela70 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu sunt deloc adepta fast food-ului, imi place extraordinar de mult sa gatesc. Dar o sa ma mut curand si va fi ok

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru 70gabriela70):

Si caminul ala nu are prin preajma vreo cantina de bun-simt unde sa poti gusuli o masa decenta cu 10-12 RON?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Despre ce oras discutam aici?

| 70gabriela70 explică (pentru GabiDumitrescu):

Ba da, dar inchide la 16, fix cand vin eu de la munca si facultate.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru 70gabriela70):

Meh, nu i-ar duce capul sa tina deschis pana seara, ca doar sinteti niste amariti de studenti, nu parlamentari si deputati, vedea-i-as pe toti impaiati!

| 70gabriela70 explică (pentru GabiDumitrescu):

Oricum este super dezorganizata. Este deschisa 4, 5 ore, stai o ora la coada, si dupa o ora/o ora si jumatate mai gasesti 3 feluri de mancare.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru 70gabriela70):

Ce oras/cantina? Eu pe unde am fost in cantine studentesti - si sunt vreo 4-5 orase de la noi, chiar nu am ce comenta privind organizarea.

| 70gabriela70 explică (pentru GabiDumitrescu):

Brasov

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru 70gabriela70):

In Brasov e impinge-tava ala palmat pe strada de linga Biserica Neagra. Senzational! Bine, nu e chiar la preturi studentesti, dar nici scump. Imi aduc aminte ca am mincat acolo mai mereu cand am fost prin Brasov. In camine am stat, dar la cantina studenteasca nu am avut ocazia sa maninc, din pacate.

| Sofer a răspuns:

Nu am ce sa reduc ca nu fac asa mult gunoi.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Mi-am luat o sacoșă care se împăturește, se face mică-mică, are fermoar, arată și bine, încape și peste tot, asta pentru că m-am săturat să am mereu acasă o pungă cu pungi.
Acasă nu prea am plastic, am înlocuit totul cu bambus (periuță de dinți, perie de păr).
Uleiul de gătit îl pun în peturi, îl duc la un centru de colectare.
Aș vrea să reciclez gunoiul, dar o fac degeaba că vin nenorociții și le bagă la grămadă.
Sunt foarte minimalistă și-mi cumpăr doar lucruri de care chiar am nevoie oricat ar încerca reclamele să mă corupă laughing.

| 70gabriela70 explică (pentru supadeceapa):

Si eu imi doresc sa reciclez. E foarte trist. Sunt unele firme de reciclare care importa pet-uri din afara in timp ce noi ne ingropam in propriul gunoi.

| Ineys a răspuns:

Folosesc Zewa care se dizolva in apa sau care era aia al carei tub il arunci in WC si se "topeste" laughing.

| Apokales a răspuns:

Cred ca vrei sa duci un stil de viata minimalist. Am vazut un tip pe Youtube, acum cateva luni, care considera ca orice ban dat pe altceva in afara de mancare este o risipa. Avea 3 seturi de haine, nu purta lenjerie intima si multe alte obiceiuri pentru mine unul ciudate. Cred ca ar trebui sa te interesezi de minimalism si sa iei cateva lucruri de acolo, dar nu exagera.

| 70gabriela70 explică (pentru Apokales):

Nu voi exagera. Legat de haine, am multe, dar incerc sa le dau mai departe si cumpar haine din SH, nu doar pentru a reduce consumerismul, ci si fiindca gasesc multe articole unice si la preturi bune.
E clar ca exista si o limita pe care fiecare si-o traseaza.

| wildthing a răspuns:

Eu incerc sa nu ma conformez, pe cat posibil; refuz inclusiv sa imi iau un job; mi-e scarba de societatea actuala si de regulile ei; ce parere ai de asta?winking

| 70gabriela70 explică (pentru wildthing):

De faptul ca nu vrei sa-ti iei un job? N-am nicio parere. Daca te simti bine cu asta e super. Dar ce legatura are asta cu intrebarea mea? Reducerea consumerismului si a poluarii nu este o regula, e ceva ce faci din proprie initiativa.

| wildthing a răspuns (pentru 70gabriela70):

Pai are legatura cu intrebarea ta. Ca sa incurajezi consumerismul, trebuie sa ai cu ce sa cumperi; daca nu ai un job, nu prea ai cu ce; Raspunsul meu are legatura si cu poluarea, pentru ca spunandu-ti ca incerc sa nu ma conformez pe cat posibil si ca mi-e scarba de societatea actuala si de regulile ei, inseamna ca nu dau doi bani pe poluare sau pe incercarile de a o combate. Pur si simplu nu-mi pasa.

| 70gabriela70 explică (pentru wildthing):

Pai nu incurajez consumerismul, incurajez reducerea lui, tocmai. Societatea ne impinge sa cumparam cat mai multe, ne baga pe gat orice. Foarte rau ca nu-ti pasa. Altora le pasa si se gandesc si la stra-stranepotii tai.

| wildthing a răspuns (pentru 70gabriela70):

Nu-mi pasa de ceea ce le pasa altora si in nici un caz nu-mi pasa de stra-stranepoti, nici de nepoti, nici macar de oamenii care traiesc astazi; daca ar fi dupa mine, omenirea ar trebui sa dispara, astazi.

| 70gabriela70 explică (pentru wildthing):

Dar de parintii tai iti pasa? Ca e vorba si de familia ta, nu numai de oamenii straini. Si chiar si asa. Nu apreciezi niciun alt om de pe lumea asta? Sfatul meu este sa consulti un psiholog ca pare ca n-ai nicio incredere in oameni.

| wildthing a răspuns (pentru 70gabriela70):

Oamenii sunt o specie absolut infecta, nu am de ce sa am incredere in ei si consider ca nu ar trebui sa existe. Daca as fi Dumnezeu (care intre noi fie vorba, nu exista), as decide exact in momentul asta ca omenirea sa inceteze sa existe.

| 70gabriela70 explică (pentru wildthing):

Asta crezi si despre tine? Ca esti un om infect?

| wildthing a răspuns (pentru 70gabriela70):

Imi doresc sa nu ma fi nascut.

| 70gabriela70 explică (pentru wildthing):

Consulta un doctor.

| wildthing a răspuns (pentru 70gabriela70):

De ce?

| 70gabriela70 explică (pentru wildthing):

Ca nu e normal cum gandesti.

| wildthing a răspuns (pentru 70gabriela70):

Si ce te face sa crezi ca imi doresc sa gandesc cum consideri tu (sau altii) ca e normal?

| 70gabriela70 explică (pentru wildthing):

Aoleu. Esti unul dintre persoanele care au impresia ca e unic si diferit si ca tu nu faci parte din multimea de oameni?

| 70gabriela70 explică (pentru wildthing):

Si care crede ca el nu face parte din multimea de oameni?*
Scuze. M-am agitat.

| wildthing a răspuns (pentru 70gabriela70):

Pai nu te agita, nu-ti foloseste la nimic. Da, sunt unic, tu esti unica, fiecare persoana e unica. Una dintre diferentele fundamentale dintre mine si tine este faptul ca tu iti doresti sa faci parte din multime, pe cand eu nu; tu consideri ca viata merita traita, pe cand eu nu ii inteleg rostul sau scopul.

| 70gabriela70 explică (pentru wildthing):

Ma faci sa rad. In lumea asta marea majoritate arunca gunoaie pe jos si practic traiesc viata ca fara sa se gandeasca mai mult la consecinte, fara sa le pese de nimic.
Ups, cred ca faci parte din multime si un sunt de partea cealalta a oamenilor care incearca sa salveze catusi de putin mizeria pe care o lasati in urma.

| wildthing a răspuns (pentru 70gabriela70):

Pff! si eu care credeam ca discutia a atins un punct ceva mai inalt, iar tu ramanand fara argumente, te intorci la gunoaie? happy

| 70gabriela70 explică (pentru wildthing):

Iar tu ramanand fara argumente imi spui ca nu vorbim despre asta, ci despre cealalta. Nu stiu daca realizezi ca ne invartim in jurul topicului meu aici de 2 ore.

| Ineys a răspuns (pentru wildthing):

Pai si din ce traiesti? Cersit? No job = no money = no life?

| wildthing a răspuns (pentru 70gabriela70):

Da, ne invartim; pentru ca ma amuza tare sa vad cum sunt unii atat de preocupati de soarta planetei si a omenirii. Pff! Draga mea, Terra exista de miliarde de ani si va exista alte miliarde de ani dupa ce omenirea nu va mai exista. In Calea Lactee se estimeaza ca sunt poate 300 de miliarde de stele, cum ar fi Soarele (mai mici sau mai mari) fiacare cu planetele ei; Galaxii cum e Calea Lactee se extimeaza de asemenea ca ar fi cateva sute de miliarde. Dragul tau Pamant, e o cantitate infinitesimala la scara galaxiei, ce sa mai vorbim de a universului. Nu doar tu, dar intreaga ta specie exista pentru o perioada echivalenta cu o clipire de ochi daca ne reportam timpul trecut de cand s-a format sistemul solar. Acum intelegi cat de mica, cat de infima esti? Relaxeaza-ta, nu schimbi tu nimic, nu reprezinti absolut nimic la scara universului; specia ta nu reprezinta nimic la scara universului; viata pe planeta asta nu reprezinta absolut nimic la scara universului. Stiu, m-a luat valul, dar chiar am simtit nevoia sa-ti scriu randurile astea.winking

| wildthing a răspuns (pentru Ineys):

Da, exact; no job, no money, no life.winking

| Ineys a răspuns (pentru wildthing):

Pai atunci how are you still alive? Te intretine cineva? Vreau si eu sa traiesc si sa am internet fara job. laughing

| wildthing a răspuns (pentru Ineys):

Aaa, faimoasa romgleza!winking Dar de ce vrei sa traiesti?

| Ineys a răspuns (pentru wildthing):

Tu daca nu vrei sa traiesti de ce mai esti in viata?

| 70gabriela70 explică (pentru wildthing):

Eu n-am spus ca Terra nu va mai exista. Ea va exista, noi nu, fiindca gunoaiele produc un aer irespirabil. Nu te obosi sa-mi scrii ca nu reprezint nimic pentru nimeni. Stiu asta. Dar sunt convinsa ca putem schimba lumea in bine impreuna! E vorba de disciplina, de moralitate si de respect de sine, baiatule. Eu nu stiu cum de ai mentalitatea asta, sincer, adica scrii prea bine pentru modul in care gandesti.

| wildthing a răspuns (pentru Ineys):

Din curiozitate; daca universul (natura) a considerat ca trebuie sa ma nasc si aparent insista sa ma tina in viata, desi eu nu dau doi bani pe ea, mi-am zis sa vad totusi ce urmeaza. Mi-as fi dorit sa nu ma fi nascut, nu-mi doresc sa traiesc, dar nu ma voi sinucide. Voi trai atat cat "e planul", atat cat mi-a fost dat, iar in momentul in care va veni clipa sa dispar, voi respira usurat si o voi accepta bucuros.winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru wildthing):

Gandesti asa pentru ca nu ai un scop in viata. Daca ai avea o preocupare chiar si una ca reducerea gunoaielor nu ai avea timp sa fii vai de capul tau.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 70gabriela70):

Mentalitate de adolescent nihilist. O sa-i treaca

| wildthing a răspuns (pentru 70gabriela70):

Dupa cum ti-am mai scris, daca ar fi decizia mea, lumea ar inceta sa existe. Cum insa nu e decizia mea, aleg sa nu-mi pese de lume, nu vreau sa o schimb in bine. Nu inteleg scopul existentei; viata e inutila.

| 70gabriela70 explică (pentru wildthing):

Pai stai ca ceva se bate cap in cap. Ai zis ca nu crezi in Dumnezeu. Atunci despre al cui plan este vorba?

| 70gabriela70 explică (pentru wildthing):

Si eu sunt atee. Si pana acum consideram ateii mai inteligenti si mai diferiti fata de restul lumii. Dar intalnindu-te pe tine, imi dau seama ca sunt si exceptii.

| wildthing a răspuns (pentru 70gabriela70):

Am scris eu ca e planul lui Dumnezeu? Am scris universul (natura). Era o metafora prin care incercam sa spun ca voi trai atat timp cat corpul meu insista sa functioneze; eu nu-l voi sabota cu intentia de a ma sinucide, dar astept cu nerabdare ziua in care se va termina.

| 70gabriela70 explică (pentru wildthing):

Scuze ca sunt atat de directa, dar ai probleme mintale. E doar opinia mea, nu te jignesc.
Legat oarecum de subiect, chiar pe TPU am primit o recomandare de film, pe care l-am urmarit in seara asta. Este despre un baietel de 11 ani care schimba lumea. Din punctul meu nu e fictiune, nu e ceva ce nu poate fi real. Iti recomand sa-l urmaresti, nu e vorba de poluare dar mesajul este acelasi: Noi putem schimba impreuna lucrurile prin puterea propriului exemplu, putem convinge oamenii de anumite lucruri, putem fi buni. Daca asta crezi tu ca oamenii sunt niste nenorocitii gresesti. Nu toti sunt asa, si vreau sa cred sunt unii oameni care se pot chiar schimba!
Pay it forward se numeste filmul. Posibil sa-ti schimbe viata daca-l urmaresti!

| wildthing a răspuns (pentru 70gabriela70):

Pff! tu realizezi ridicolul situatiei, nu? Imi spui ca am probleme mintale, iar apoi imi vorbesti despre a "schimba impreuna lucrurile", de a "convinge oamenii de anumite lucruri" si despre cum gresesc cand cred ca oamenii sunt niste nenorociti; chiar imi recomanzi si un film.winking Pai am probleme mintale; chiar te astepti ca argumentele tale sa functioneze cu un astfel de om? Nu prea stai bine cu logica, nu?winking

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru 70gabriela70):

Omul e realist, chiar daca un pic radical si partial nu sunt de acord cu el. Oricum, 70-80% din omenire sunt fix degeaba.

| NLS a răspuns (pentru 70gabriela70):

Lumea nu poate fi schimbata (in bine) "de jos", pentru ca e prea nesemnificativ, lipseste responsabilitatea in 99% dintre cazuri.

https://www.youtube.com/watch?v=JaSe85Mcwp0

Nici macar prin reglementari care sa ne usture la buzunar nu se va rezolva nimic.

Incearca printr-un exercitiu de imaginatie sa aproximezi cantitatea de plastic si alte materiale toxice produse in ultimii 30 de ani (sau importate) si ajunse deseu.
Nu in lume, nu in Europa, nu intr-o tara dezvoltata, ci doar pe teritoriul unei tari neinsemnate precum a noastra.
In ultimul timp au inceput sa fie reciclate sticlele de plastic, insa chiar si asa, o poluare dubla tot se produce: in procesul de productie, si inca o data in cel de reciclare.
(reciclarea functioneaza foarte greu sau aproape deloc in mediul rural, la orase e safe, pentru ca lumea nu face foc in sobe, insa... la sat, am vazut 3 persoane din localitati diferite facand foc la cazanul de tuica (sau alte activitati gospodaresti ce implica foc...) doar cu coceni de porumb si o multime de plasticate.
Altii le folosesc la aprins si atatat focul... ).

In alta ordine de idei, in Germania se bea multa apa minerala la sticla, am inceput si eu de vreo 4 luni sa nu mai cumpar Vittel, ci o marca locala ambalata la sticla de sticla.

| 70gabriela70 explică (pentru NLS):

Sunt de acord cu tine. Dar noi suntem zic eu mai rationali decat cei pentru care viata este atat de simpla.
Am incetat discutia cu tipul de mai sus, am cedat, chiar n-am avut cu cine sa vorbesc.

| FreddieM a răspuns:

Felicitari pentru initiativa. Ai o mentalitate super, pacat ca nu sunt multi ca tine. Fac si eu parte din acest club si in limita capacitatilor mele, ajut si protejez si eu cum pot ambientul, in primul rand cu selectionarea si reciclarea stricta a tuturor,, gunoaielor''
Apoi nu folosesc nimic mai mult decat necesar, apa, electricitate.
Mult succes draga Gabriela si sper sa se alature si cat mai multi clubului asta numit,, iubeste natura si viata''
O seara minunata

| Alexuţ02 a răspuns:

Cumpăr tot ce vreau, oricum dacă nu " poluez " eu, poluează 70%( cred că mai mult ) din cetățenii României.

| 70gabriela70 explică (pentru Alexuţ02):

Frumoasa gandire.
Este ca gandirea aia: "De ce sa merg la vot? Ce conteaza un vot?"
Pacat ca nu incerci sa intelegi ca nu este un cliseu faptul ca schimbarea porneste de la tine, daca adoptam niste obiceiuri, poate ca il vor adopta si apropiatii nostri, poate ca schimbam si alte mentalitati. De ce te gandesti doar la tine? Generatiile viitoare au si ele dreptul la aer curat. E clar ca la un moment dat va fi sfarsitul, ne vom sufoca pe aceasta planeta, dar de ce sa nu prelungim termenul? De ce sa nu speram ca se va gasi o solutie? Noi vom muri, e clar, dar vor si alti oameni in urma noastra. Te rog, mai gandeste-te la asta. Nu e cliseu, nu-l lua asta, dar fii mai bun, fii cea mai buna varianta a ta. Informeaza-te!

| Alexuţ02 a răspuns (pentru 70gabriela70):

E bine că ai explicat cu, calm laughing
Nu poluez, eu nu arunc chestii pe stradă ci tot timpul la coș. Ți-o zic fără vreun mișto sau glumă.
Îmi comand pizza acasă ex, iau cutia când ies afară și o arunc la tomberon, nu pe unde apuc.
Dar, eu nu mă pot abține de la anumite chestii de exemplu, ca idee și prietenii mei fac la fel, îi îndemn să își arunce sticlele de suc la gunoi

| 70gabriela70 explică (pentru Alexuţ02):

Ma bucur sa aud asta. Si nu spun ca nu e bine sa cumperi. Fiecare face ce vrea. Ma refer ca e bine sa fii deschis la obiceiuri dragute care aduc ceva bun in lume.

| Alexuţ02 a răspuns (pentru 70gabriela70):

E de prost gust să te dai șmecher aruncând o hârtie sau o sticlă după o mașină.
Toți am făcut asta, și poate o mai facem, chiar și eu, un șervețel, ceva, dar rar de tot, nu are rost să mă ascund după deget, cum era vorba aia.

| 70gabriela70 explică (pentru Alexuţ02):

Ma bucur ca esti sincer. Sper totusi si faci niste schimbari.
Eu una nu inteleg unele mentalitati, serios. De exemplu cand zilele astea cand am comandat mancare si am scris la mentiuni ca nu vreau tacamuri, prietenii mei se uitau la mine ca la felul 14. Le-am explicat ca am tacamuri acasa, de ce as vrea sa iau tacamurile alea care de obicei se si rup foarte usor. La care ei: "Pai de ce sa le lasi lor setul tau de tacamuri daca tu-l platesti si pe ala?" Deci problema lor era ca le las alora tacamurile in loc sa le iau si sa le arunc la gunoi. Serios, nici asa.

| Alexuţ02 a răspuns (pentru 70gabriela70):

Mda, chestia asta pornește și de la bani... Vai doamne ai plătit în plus și nu profiți de asta.
Da, am și eu cunoștințe / prieteni cu mentalități nașpa când vine vorba de unele chestii. așa că n-ai ce să faci, nici eu nu folosesc acele tacâmuri de plastic, par nașpa, am și pățit să se rupă că tot ai zis mai sus

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am adunat gunoaiele aruncate de toti cretinii in dreptul portii mele.

| mitzok a răspuns:

Sa nu imi cumpar sticle de 500ml si sa le refolosesc pe acelea pe care le am

| 70gabriela70 explică (pentru mitzok):

Si eu fac asta deja. Am renuntat si la sucuri de foarte mult timp asa ca nu prea mai cumpar sticle de 500ml. Doar apa, dar foarte rar.