| Astridmee a întrebat:

Nu știți de la câți ani poți face voluntariat?
Adică. vreau să mă implic
Este un fel de vârstă minimă pe care o poate avea un voluntar? :3
Dar fundă! happy

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Varsta minima prevazuta de legea voluntariatului este de 16 ani. Se poate ca in unele cazuri sa se prevada o varsta mai mare, aceasta o poti afla doar de la organizatia unde vrei sa faci voluntariat.

| pci27 a răspuns:

Exista o varsta la care voluntariatul contribuie decisiv, la formarea de caractere puternice. Anii de liceu sau de studentie sunt poate cei mai potriviti, pentru a fi voluntar. Tinerii, au mai mult timp de oferit, sunt creativi, sociabili, ambitiosi si cel mai important: isi doresc sa realizeze ceva, in viitor.