| anonim_4396 a întrebat:

Bună, se poate cultiva o grădină în interiorul casei ca suport alimentar propriu?

5 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Da, daca ai un balcon mare. Daca nu ai o zonă din casa care are acces dim belșug la lumina, nu e rentabil ca ai nevoie de lumină artificială.

In functie de nr de plante e posibil sa ai nevoie si ca zona in care le crești sa fie izolată de restul casei pentru ca riști sa ai probleme cu umiditatea sau chiar mirosuri dubioase.

| oglindasultanului a răspuns:

Hmm, e veche intrebarea asta si mai vazusem o stire acu' vreo luna, despre cum cineva folosea tehnologia sa aiba plantatii ilegale in casa. Deci, da se poate daca ai balcon(lumina etc) sau tehnologia, iti poti face o sera, daca nu e incomoda.

| zilog a răspuns:

Am auzit pe cineva vorbind într-o benzinărie că are 24 apartamente închiriate și că a plantat canabis droguri în ele.

Așa că vezi ce plantezi să nu ajungi după gratii!

| Eireann a răspuns:

Poti sa "cultivi" anumite plante comestibile dar in mod sigur nu suficiente. Eu am crescut de hobby rosii cherry in ghiveci, am avut o tavita cu menta, busuioc si patrunjel, ardei iuti, rozmarin, cutii cu ciuperci, etc. Nu cred exista nimic legal care sa interzica.

| RainbowD a răspuns:

Salut. Nu cred, dar unele plante le poți crește în ghiveci. De exemplu: pătrunjel, mentă, busuioc, rozmarin, etc. Acum mă gândesc că nu vrei să îți faci în balcon plantație de porumb sau de cartofi.