| alexalx1234 a întrebat:

Ce se intampla cu metalele cand ajung la fier vechi?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Metalele duse la fier vechi se recicleaza (se prepara si se folosesc din nou).
Prima data metalele se separa de impuritati (de bucati de plastic, cauciuc, lemn etc) si se selecteaza dupa natura lor (fier, aluminiu, cupru, etc).
Dupa sortare se compacteaza in baloturi si se transporta la cuptoare pentru topire.
Din metalele topite - dupa corectarea compozitiei - se toarna sau se lamineaza noi piese.

2 răspunsuri:
| Annonnymus005 a răspuns:

In cele mai multe cazuri, se prelucreaza din nou(adica se topesc si se construieste ceva nou) sau se vand mai departe! Funda?

| Negru_Georgiana_1993 a răspuns:

Se topesc si se construieste ceva nou. Tepi, calorifere. de toate.